Muzeum Náchodska se letos opět zapojí do doprovodného programu festivalu Jiráskův Hronov a část expozice ve Staré papírně – Čapkově mlýně promění v divadelní laboratoř. Každý den od pondělí do pátku si tak malí i velcí návštěvníci budou moct vyzkoušet aktivity spojené s divadlem a divadelnictvím, tentokrát zaměřené na tvorbu hronovského rodáka Josefa Lamky. Kromě toho muzeum chystá také další akce, jako je přednáška nebo hudebně literární pořad inspirovaný cestopisem Karla Čapka.
Jiráskův Hronov, mezinárodní festival amatérského divadla, se nezadržitelně blíží. Hlavní program tvoří každoročně nejlepší inscenace amatérského divadla, nicméně za návštěvu stojí také bohatý doprovodný program. K němu se i letos přidá Muzeum Náchodska, které své prostory ve Staré papírně – Čapkově mlýně již druhým rokem promění v divadelní laboratoř. Návštěvníci všech věkových kategorií si tak budou moct přijít od pondělí do pátku (5. až 9. srpna 2024) vyzkoušet různé aktivity spojené s divadlem a divadelnictvím. Letošní ročník bude navíc zaměřen na tvorbu Josefa Lamky, hronovského rodáka a autora populárních animovaných seriálů, jako je například Čtyřlístek, Káťa a Škubánek nebo Pat a Mat. Jeho tvorbou se tak budeme celý týden inspirovat a vyzkoušíme si různé prvky a techniky. Divadelní laboratoř bude přístupná každý den od 10 do 13 hodin a vy si tak budete moct přijít užít spoustu zábavy. Pro zájemce o pasivnější formu zábavy má muzeum připravenou přednášku a hudebně literární pořad. V úterý 6. srpna se od 17.30 uskuteční přednáška PhDr. Zdeňka Zahradníka nazvaná Kníže Václav na náměstí, svatý Václav v kostele. Ta vás seznámí s divadelní produkcí v rámci svatojanských a svatováclavských oslav ve východních Čechách v roce 1929. V pátek 9. srpna se poté od 15.00 a od 18.30 uskuteční hudebně literární pořad Cesta Anglií s Karlem Čapkem, který je inspirovaný cestopisem Anglické listy. Pořad bude doplněn o promítání ilustrací z knihy a fotografií ze současné Anglie.
Více informací o jednotlivých akcích a dalším programu naleznete na webových stránkách Muzea Náchodska (www.muzeumnachodska.cz).
Text: Tomáš Menec, Muzeum Náchodska
Obrazová příloha: Muzeum Náchodska