V prostorách kláštera v Polici nad Metují probíhá od 7. 5. do 31. 10. 2021 autorská výstava fotografií Zdeňka Odla, zaměřená na barokní skvosty našeho regionu – kostely tzv. Broumovské skupiny.
Sám autor výstavy, fotograf Zdeněk Odl k ní sepsal pár slov:
Dientzenhoferové představují dynastii věhlasných barokních architektů původem z Bavorska a působících hlavně v Horním Falcku a v Čechách od přelomu 17. a 18. století. Jejich stavby se doslova neodmyslitelně vtiskly nejen do tváře mnoha měst, ale dokonce modelují celkový charakter krajiny, jako je tomu právě v případě naší broumovské kotliny. Zde se nachází celý diadém venkovských kostelů, postavených v krátkém časovém horizontu a ve vzájemné souvislosti. Tato broumovská skupina kostelů, dosud zcela opomíjená, si teprve v současnosti získává pozornost kulturní veřejnosti. Zprvu návštěvními dny Týden pro broumovské kostely, dnes pravidelnými letními hudebními festivaly Za poklady Broumovska.
Moje výstava fotografií z těchto pokladů ve zkratce představuje jen pouhý zlomek bohatství, které Kryštof a Kilián Ignác Dienzenhoferové ve století baroka vytvořili. K fotografování „Dientzenhoferů“ mě vlastně paradoxně přivedl jiný barokní stavitel – Jan Blažej Santini Aichel, u kterého jsem hledal inspiraci ke své profesi dezinatéra damašků a brokátů. Může se zdát, že to spolu v ničem nesouvisí, ale právě baroko je tak okázale zdobné, že je bezednou studnicí motivů. V době na začátku tohoto století byl internet a digitální fotografie v plenkách, nebylo dost exaktních informací a obrázků dokládajících tuto architekturu, tak jsem se rozhodl fotograficky si ji zmapovat sám. Každý, kdo by se zabýval Santinim, nebo Dientzenhoferem, musí nevyhnutelně narážet na oba dva zároveň. Setkávají se v místě, v chronologii i ve vzájemné inspiraci jako nikdo jiný z jejich současníků. Některé z nedoložených projektů, od kterých nás dělí celá tři století, zavál čas. Dnešní odborníci přisuzují ten samý objekt jedni jednomu, druzí druhému z obou. Na cestách za Santinim jsem často potkával některého Dientzenhofera, fotil jsem tedy oba.
Polovina vystavených fotografií je stará 10 až 15 let, nové zachycují novou podobu, která potěšitelně bývá lepší a dává pocit, že záchrana památek už je na dobré cestě. Mne samotného na této konkrétní výstavě v našem muzeu nejvíc těší, že po dlouhé pauze otevírá jeho dveře, které přibouchla a zamkla pandemie Covidu. Milí návštěvníci, buďte vítáni a přeji vám dobrý pocit, že o poklady baroka je postaráno a k tomu chce přispět i tato výstava. Fotografie budou ke zhlédnutí v květnu od pátku do neděle 9.30-12.00 a 13.00-17.00; v červnu od úterý do neděle 9.30-12.00 a 13.00-17.00 a od července do srpna denně 9.30-12.00 a 13.00-17.00 hodin.
V rámci akce Víkend v muzeu zdarma bude výstava od 7. 5. do 9. 5. 2021 zpřístupněna bezplatně.