Kamenný gotický most přes Młynowku, náhon z Kladské Nisy, v Kladsku spojuje ostrov Piasek a kladské staré město s tržištěm a pevností.
Většina pramenů datuje stavbu mostu do druhé poloviny 14. století a jeho dokončení kolem roku 1390. Podle legendy byl most vyzděn maltou z vaječných bílků, vápna a písku, a proto přežil četné povodně ničící jiné mosty. Byl postaven z pískovce, má čtyři pole, je něco přes 50 metrů dlouhý a 4 metry široký. Na obou koncích mostu stávaly městské brány, stržené na počátku 20. století. Přes most vedla jedna z několika cest do opevněného středověkého města. V 17. a 18. století byl most přestavěn a na počátku 20. století byly na něm umístěné stylové lampy.
Na pilířích mostu stojí šest barokních kamenných soch, které zobrazují: Svatou Trojici, Korunování Panny Marie, sv. Jana Nepomuckého, tradičně stavěného na mosty jako přímluvce při povodních, Ukřižování, sv. Františka Xaverského, patrona Kladska, také ochránce před nemocemi, Pietu a sv. Václava, patrona Čech. Kladský most je díky své architektuře a postavám světců často přirovnáván ke slavnému Karlovu mostu v Praze.
Sochy zdobící most byly postaveny v 18. století, pouze Pieta umístěná na místě určeném pro mostní kapli, která nebyla nikdy postavena, pochází ze 17. století. Sochu sv. Františka Xaverského pořídilo město v roce 1714 z vděčnosti za ukončení morové epidemie, jak uvádí text na kamenné stuze: „Město Kladsko, postižené velkým morem, postavilo tuto kamennou sochu svému vyvolenému zachránci“. Fundátor sochy sv. Václava není znám, ostatní sochy financovali zástupci bohatých šlechtických rodů Herbersteinů, Fitschenů a Götzenů.