Kladské pomezí

Abrakadabra

09. 07. 2020

  • Abrakadabra

Kouzelné zaklínadlo z pohádek nebo tisíce let stará magická formule? Nejen otázky, ale i odpovědi na vás čekají v jaroměřském Muzeu magie.

Pojmy spojené s kouzelníky a mágy se často zaměňují. Jaký je rozdíl mezi magií a kouzelnictvím? Je kouzelník mág? A co znamená slůvko Becherspiel?

Na vše vám odpoví Muzeum magie rekapitulující historii českých kouzelných divadel započatou Michalem Silorádem Patrčkou, který vyjel roku 1820 právě z Jaroměře. V expozici si prohlédnete rekvizity kouzelníků, jejich historické plakáty i fotografie. Můžete si přečíst nebo si nechat vyprávět o někdy nelehkém životě významných českých kouzelníků a můžete se projít pohádkovým bludištěm, zazvonit na Patrčkův zvon splněných přání nebo posedět v magické zahradě, kterou zdobí plastiky akademické sochařky Markéty Škopkové. Muzeum magie Převlékání kabátu?
U lidí je „převlékání kabátu“ bráno jako ošklivá činnost. V případě budovy jaroměřského muzea magie to ovšem znamená výměnu posmutnělé modré fasády za zářivě bílou. Na letošní turistickou sezonu se připravují členové Magické lóže M. S. Patrčky už od podzimu. A to nejenom změnami exteriéru, ale i interiéru muzea. Těšit se můžete hlavně na nová setkání s kouzelníky ze vzdálenějších krajů, možná i z ciziny.

Muzeum magie je možné navštívit o víkendech a svátcích od 10 do 16 hod., a to od května do září. V dalších měsících a dnech si můžete domluvit individuální návštěvu na tel. 603 794 832 nebo 777 137 530. Umění kouzelníků můžete obdivovat každou první sobotu v měsíci od 15 hod. (květen–září) v rámci takzvaných Magic party. Muzeum magie v Jaroměři najdete v zahrádkářské kolonii blízko Říčních lázní na řece Úpě a Labské stezky. Podrobné informace o provozu i expozici naleznete na www.muzeummagie.cz. Muzeum magie K návštěvě muzea vás zvou členové Magické lóže Michala Siloráda Patrčky. A věřte, že i u nás platí motto z historických kouzelnických plakátů: „Uvidíte, co neuvidíte, a neuvidíte to, co uvidíte.“

Tak přijďte – těšíme se na vaší návštěvu!

Text: Pavel Rydval
Foto: archiv Muzea magie