Kladské pomezí logo Kladské pomezí turistická oblast

Vodácký průvodce Kladským pomezím

Aktualizováno 28. 09. 2016

Ahoooj, námořníci! Máte smysl pro dobrodružství? Vydejte se tedy za krásami Kladského pomezí po vodě. Proplujte kolem pohádkové přehrady Les Království, Babiččiným údolím nebo přírodní rezervací Peklo.

Labe

Zajímavý celoročně sjízdný úsek od pohádkové přehrady Les Království do Jaroměře. Řeka protéka blízko nově revitalizované kulturní památky Kuks. Pozor ve Dvoře Králové nad Labem a Jaroměři (jezy).

Nenáročná plavba (začátečníci), obtížnost ZWC, délka toku 29 km.

Aktuální sjízdnost Labe

Metuje

Úsek Česká Metuje - Kozinek, 10 km, obtížnost WWI. Úzké koryto v pěkném Maršovském údolí (pozor na jez na konci údolí). Rychlý proud, možné padlé stromy a nízké lávky. Pro znalé.

Úsek Bražec - Peklo - Nové Město nad Metují. Nejhezčí vodácký terén v Kladském pomezí - Peklo. První část Bražec - Peklo obtížnosti WWI, druhá část Peklo - Nové Město n. M. obtížnost WWII - pro znalé !!! Peřeje, kaskády. Vystoupit u pěší mostu před Novým Městem. Celkem 10 km.

Úsek Nové Město n. M./Krčín - Jaroměř v korytě "Nové řeky". Několik jezů a stupňů. Obtížnost ZWC, délka 17 km, začátečníci.

Zajimavá trasa ve starém korytě zvaném Mlýnský náhon nebo "Stará řeka". Úzké koryto, rychlý proud, nečekané překážky (padlé stromy, náhony atd.) Pouze pro znalé - limit 20 cm. Vodočet Jaroměř určuje sjízdnost i pro úsek nové řeky od Šestajovic do Jaroměře. Od ústí Rozkožského potoka po soutok s Labem. Pro začátečníky - limit 5 m³/s v Jaroměři.

Aktuální sjízdnost Metuje

Rozkošský potok

Umělý tok odvádějící vodu v VN Rozkoš. Délka toku 3,5 km, obtížnost ZWC. Rychlý proud bez vracáků, několik stupňů. Nebezpečný most s úzkými pilíři před ústím do Metuje. Vystoupit u silničního mostu ve Veselicích.

Aktuální sjízdnost Rozkošského potoku

Olešenka

Obtížný potok splavný od silničního mostu u poutního místa Rokole. Délka úseku 6,5 km, obtížnost WWII+!!! Pouze pro znalé vodáky.

Jeden z nejtechnitějších úseků v Kladském pomezí. Peřeje, rychlý proud, padlé stromy, nízké lávky.

Aktuální sjízdnost Olešenky

Dřevíč

Vodnatější potok nedaleko Hronova. Zajímavé pro kajaky. Splavný úsek Stárkov - Velký Dřevíč (soutok s Metují) v délce 8 km, obtížnost WWI. Úzké koryto hlavně pod Stárkovem s množstvím nízkých lávek a padlých stromů.

Lepší startovat u mlýna Dřevíček pod jezem u silničního mostu. Rychlý proud. Nesjízdný jez u koupaliště ve Velkém Dřevíči. Pro znalé !

Aktuální sjízdnost Dřevíče

Úpa

Pěkný úsek z Havlovic do Zlíče. Řeka protéká PP Babiččino údolí, menší peřeje do obtížnosti WWI. Pozor za velmi nebezpečný Viktorčin splav a jezu u přivaděče do VN Rozkoš ve Zlíči !!! Délka splavného úseku 15 km.

Nenáročný a zajímavý úsek z České Skalice do Jaroměře v délce 12 km a obtížnosti ZWC. Pozor na několik stupňů za Doubravicí! Jinak pohodová plavba. Splavné celoročně.

Aktuální sjízdnost Úpy

Stěnava

Menší řeka protékající Broumovskou kotlinou vodácky nezmapovaná. Sjízdný úsek z Hynčic do Otovic. Pozor na regulované koryto a jez v Broumově. Obtížnost WWI, rychlý proud, prudké zatáčky a možné padlé stromy. Kilometráž neexistuje.