Kladské pomezí

Adventní čas v ratibořickém kuželníku

04. 12. 2018

  • Adventní čas v ratibořickém kuželníku

Blíží se doba, kdy i v Babiččině údolí nastane čas očekávání, příprav a rozjímání – čas adventu. Celé Ratibořice ožijí od čtvrtka 6. prosince do neděle 9. prosince českými tradicemi. Čeká na Vás kouzelná předvánoční atmosféra spojená se zimní procházkou. Kromě prohlídek tematicky vyzdobených památkových objektů můžete zavítat i do Pohádkového kuželníku, který se nachází na prostranství u Panského hostince.

Advent v Ratibořicích Již několik let si v těchto místech připomínáme staročeské zvyky a tradice, která nás přenášejí do doby dětství Barunky Panklové. Už tehdy si lidé, stejně jako dnes my, nedokázali představit Vánoce bez betlému. V minulých letech mohli v kuželníku návštěvníci obdivovat ručně vyrobený betlém z autorské dílny Anny Řehákové. V letošním roce jsme připravili novinku – malovaný betlém, jehož autorkou je českoskalická výtvarnice PaedDr. Hana Vavřínová.

„Když za mnou přišla Květa Ležovičová s nápadem namalovat betlém, který by byl vystavený v ratibořickém kuželníku, nejprve jsem váhala, protože jako ředitelka střediska volného času mám právě toho volného času málo... ale nakonec mě zlákala myšlenka udělat něco pro Babiččino údolí, které je pro mě místem z nejmilejších. Zvolila jsem ke Svaté rodině postavy z Babičky Boženy Němcové, začala jsem babičkou s vnoučaty. V Babičce je postav nepočítaně, takže pokud budu v malování pokračovat, bude to práce téměř nekonečná. Těším se, že můj betlém bude všem přinášet radost,“ svěřila se Hana Vavřínová.  

Finanční prostředky na nový betlém jsme částečně získali díky grantu města Česká Skalice. Významnou finanční pomocí však byly výnosy z dobročinných bazarů, které v kuželníku pravidelně v letních měsících pořádáme. Moc děkujeme všem dárcům, kteří stále věnují drobné a zajímavé věci ze svých domácností. Velké poděkování patří i truhláři Ladislavu Gladicsovi, který daroval část materiálu k výrobě betlému.

A jaký další program můžete v kuželníku zhlédnout? Stejně jako v letech minulých Vás uvítají staročeské oživlé postavy, kmotřičky porozpráví o vánočních zvycích a obyčejích, nebude chybět ani muzika a společné zpívání koled. Nabídneme Vám zvykoslovné výrobky, drobné dárečky, sladké i horké občerstvení, to vše v příjemné atmosféře svátečně vyzdobeného kuželníku.

Přijďte si společně s námi vychutnat krásný adventní čas, který k Vánocům, nejkrásnějším svátkům v roce, dozajista patří.

Na setkání s Vámi v oblíbených Ratibořicích se těší pořadatelé. Zároveň děkujeme všem partnerům, dobrovolníkům a městu Česká Skalice, bez jejichž podpory bychom se neobešli.

Za pořadatele Květa Ležovičová, Centrum rozvoje Česká Skalice, o.p.s.