Kladské pomezí

[AKTUALIZOVÁNO] Novinky z regionální literatury

22. 11. 2018

  • [AKTUALIZOVÁNO] Novinky z regionální literatury
Podzim je obdobím nejen krásně zabarvených stromů, ale také vydávání knih s regionální tematikou. Letošní osmičková výročí inspirovala řadu měst, spolků i soukromých nakladatelů k novým literárním počinům. Pojďme si představit novinky, které se již brzy ocitnou možná právě ve vaší knihovničce.

Tip na dárek!
Náchod - včera a dnes III

Náchod včera a dnes (Fotoklub Náchod a Město Náchod)
V půlce listopadu vyšel již třetí díl publikace Náchod včera a dnes, založené na porovnávání archivních fotografií se současnými snímky zobrazovaných míst Náchoda pořízenými amatérskými fotografy Fotoklubu Náchod. Cena 310 Kč.
Prodejní místa: Městské informační centrum Náchod

Broumovsko

Lager Broumov
Lager Braunau / Broumov (Petr Bergmann) *

Unikátní fotografické svědectví o životě zajatců v zajateckém táboře první světové války.

Bezděkovský kostelíčku (Petr Bergmann) *
Kniha věnovaná životu a dílu benediktinského mnicha a kněze Sigismunda Boušky.

Kniha Adršpach
ADRŠPACH - TEPLICE - BROUMOVSKÉ STĚNY - OSTAŠ (Pavel Lisák, Petra Blahnová)
Obrazový průvodce. Cena 110 Kč.
Prodejní místa: Turistické informační centrum Teplice nad Metují, e-shop nakladatelství

Červený Kostelec

Poudačky  POHÁDKY A POUDAČKY Z HADAŘOVA (Jaroslav Durdík)
Podobně, jako má nevelký kout na severovýchodě Čech při samých zemských hranicích štěstí na krásy přírody, může se chlubit i množstvím příběhů, které se váží jak k jednotlivým místům, tak i osobám, které zde žily. Tyto nehmotné poklady lidové slovesnosti pak dotváří jedinečný genius loci, jenž kraj Aloise Jiráska, bratří Čapků, Boženy Němcové (a dalších osobností) bezesporu má. Původ těchto vyprávěnek, předávaných z generace na generaci, je rozličný: některé mají čistě vyfabulovaný děj, jiné doplňují skutečnost o smyšlené prvky a některé zaznamenávají události, které se opravdu odehrály. A nejinak je tomu i v této publikaci Pohádek a poudaček z Hadařova.
Prodejní místa: IC Červený Kostelec, knihkupectví Horová Náchod, Knihovna Břetislava Kafky Červený Kostelec, Papírnictví Ivín Červený Kostelec

Šrůtková Ze zdi (Věra Šrůtková)
Věra Šrůtková je žena středního věku z Červeného Kostelce, jejíž výčet aktivit by vydal na témata pro celé jedno číslo Náchodského SWINGu. Pořádá benefiční výstavy, rukodělné trhy, kurzy tvořivých technik, sama nadšeně vytváří vše možné a k tomu sportuje. Nedávno ale z jejího domácího hnízda vylétl poslední ptáček, a tak k tomu všemu ještě začala psát texty na facebookovskou zeď – prostě aby zvedla sobě i přátelům náladu. A ejhle... její veselé příhody z červenokosteleckého života měly velký úspěch, a tak se rozhodla, že je vydá knižně. A to by nebyla Věra, kdyby tak neučinila s dobrým úmyslem. Výtěžek z prodeje totiž půjde na onkologické oddělení náchodské nemocnice. A co autorka – s humorem sobě vlastním – v jedné z úvodních příhod vzkazuje? „Těm, co to celé dají a přečtou až do konce, zcela vážně říkám... vás rozhodně nic nepoloží."
Prodejní místa: IC Červený Kostelec, knihkupectví Horová Náchod


Česká Skalice

Starostové města Česká Skalice od roku 1850 (Olga Faltová)
Kniha seznamuje čtenáře s osudy starostů města Česká Skalice. Jednotlivé osudy a příběhy, které psal sám život, pobaví i poučí. Kniha se může stát studijním materiálem pro budoucí generace a zároveň i vzpomínkovou četbou pro starší a pokročilé. Je chronologicky rozdělena do jednotlivých příběhů tak, jak se střídali starostové ve svém volebním období.
Prodejní místa: IC Česká Skalice

Náchod

Břenda
Pohled do minulosti náchodského panství 
(Petr Břenda, SDH Jizbice)
Kniha pojednává o skutečném životě v podhorských vesnicích, které spadaly pod správu tehdejšího náchodského panství. Příběhy a události jsou doplněny dobovými fotografiemi. Cena 259 Kč.
Prodejní místa: Městské informační centrum Náchod

  Krištof
Josef Škvorecký - Prima sezóny 1924-2012 
(Václav Krištof)
Publikace vás nechá nahlédnout za oponu známých faktů o životě Josefa Škvoreckého, a to díky jedinečným materiálům a bohaté fotodokumentaci. Cena 699 Kč.
Prodejní místa: Škvorecký Café v Náchodě, Městské informační centrum Náchod

  Letzel
Jan Letzel - Náchodské kořeny architekta (Město Náchod)
Kniha popisuje příběh muže, který i přes svou skromnost a oddanost dokázal vytvořit ve spolupráci s dalšími kolegy z oboru projekty světového formátu, a to nejen v rodné zemi, ale hlavně v Japonsku. Publikace se věnuje především japonským návštěvám v České republice a uctění památky Jana Letzela. Zároveň je bohatě doplněna fotografiemi, které nebyly dosud publikované. Cena 100 Kč.
Prodejní místa: Městské informační centrum Náchod

Railovi

Přes překážky ke hvězdách (Jan Rail, Zdeněk Rail)
Kniha mapuje příběhy letců z Kladského pomezí z let 1914-1918 a 1939-1945, které jsou doplněny dokumenty a dobovými fotografiemi ze soukromých i veřejných archivů. Cena 530 Kč.
Prodejní místa: Městské informační centrum Náchod

Purkyt

Major Jaroslav Purkyt – Odvaha až za hrob (Richard Švanda)
Kniha vypráví příběh českého vlastence, přibližuje jeho život během první světové války v řadách ruských legionářů a jeho vzornou službu v československé armádě a také aktivní působení v odboji během druhé světové války, které ho stálo život. Cena 200 Kč.
Prodejní místa: Městské informační centrum Náchod

Nové Město nad Metují 

Legionář NMNM Legionáři z Nového Města nad Metují, Krčína, Spů a Vrchovin (Ladislav Hartman)
Publikace se věnuje těm, kteří se podíleli na vítězství Dohody v první světové válce. Obsahuje fotografie od novoměstského fotografa a legionáře Aloise Rocmana. Cena 150 Kč.
Prodejní místa: Městské informační centrum Nové Město nad Metují, Městská knihovna Nové Město nad Metují

Dolní Metuje Pověsti obcí Dolní Metuje (Eva Koudelková)
Pověsti a vyprávění z Bohuslavic, Čerčnic, Jasenné, Nahořan, Rychnovku, Říkovu, Slavětína, Šestajovic, Velké Jesenice a Vršovky. Cena 99 Kč.
Prodejní místa: Městské informační centrum Nové Město nad Metují, obecní úřady jmenovaných obcí

  40 let 40 let smíchu nad Metují (Věra Míšková)

Monografie mapující čtyřicetiletou historii filmového festivalu v Novém Městě nad Metují. Cena 100 Kč.
Prodejní místa: Městské informační centrum Nové Město nad Metují, Městská knihovna Nové Město nad Metují

Dolsko Dolsko, Doubravice, Lhota u Nahořan, Městec a Nahořany v proudu času (Jana Ptáčková)
Kniha s bohatým obrazovým doprovodem vydaná u příležitosti oslav 140 let od založení Sboru dobrovolných hasičů v Nahořanech, stého výročí založení Československé republiky a svazu rodáků a přátel našich obcí 2018.
Prodejní místa: Městské informační centrum Nové Město nad Metují

WWII NMNM Druhá světová válka v Novém Městě nad Metují (Lucie Valterová Koudelková)
Kniha se zaměřuje na období od roku 1935 do roku 1945 a největší. Největší prostor je věnován období protektorátu a druhé světové války. Práce si klade za cíl zmapovat každodenní život za války na malém městě. Cena 150 Kč.
Prodejní místa: Městské informační centrum Nové Město nad Metují, Městská knihovna Nové Město nad Metují

* Pokud není uvedeno konkrétně, zakoupíte uvedené publikace v knihkupectvích a informačních centrech.