Kladské pomezí

Červený Kostelec se už za týden seznámí s folklorem Indonésie, Číny, Izraele nebo Alžírska. K tomu zahraje Čechomor!

12. 08. 2016

  • Červený Kostelec se už za týden seznámí s folklorem Indonésie, Číny, Izraele nebo Alžírska. K tomu zahraje Čechomor!

Tradiční folklórní festival vypukne už za týden

Už za týden, tj. ve středu 17. srpna, vypukne jeden z největších folklorních svátků v České republice, Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec. Pozvání na 62. ročník této akce letos přijali tanečníci a muzikanti např. z Indonésie, Číny, Španělska, Francie, USA, Izraele, Alžírska, Srbska, Slovenska a dalších zemí. Slavnostní zahájení pětidenní folklorní slavnosti obstará skvělá česká kapela Čechomor. Vše začíná v 18 hod. v přírodním areálu u Divadla J. K. Tyla v Červeném Kostelci.

Soubory se po celý týden nezastaví

Během pěti festivalových dnů celkem 14 dospělých souborů vystoupí v řadě programových bloků a na řadě míst nejen v Červeném Kostelci, ale také v jiných místech regionu. „Jak je tomu na festivalu zvykem, soubory se prakticky po celý týden nezastaví. Brzy ráno vstanou, procvičí svá vystoupení, kterými pak po celý den baví publikum v našem festivalovém areálu či na jiných místech. Jako vždy skupiny navštíví např. červenokostelecký pečovatelský dům U Jakuba nebo Hospic Anežky České. Z nasmlouvaných měst pak své umění předvedou v Dobrušce, Vrchlabí nebo Malých Svatoňovicích,“ přiblížil program souborů ředitel pořádajícího městského kulturního střediska Tomáš Šimek.

Do festivalového areálu si vystoupení souborů přicházejí pravidelně vychutnat tisícovky lidí. V loňském roce vystoupila např. oficiální návštěva k číslu 6059. Pokud bychom ale počítali i neplatící a děti, dostaneme se na číslo 10 000. Všichni přítomní se seznamují s folklorem zemí nejen prostřednictvím vystoupení, ale také díky setkáním se samotnými tanečníky a hudebníky. „Je pravidlem, že se soubory večer – pokud už dále nevystupují – často a velmi rádi druží se členy ostatních souborů i s návštěvníky akce, a to až do brzkých ranních hodin. Když nad tím tak přemýšlím, obdivuji jejich elán a schopnost podávat tak skvělé výkony i se spánkovým deficitem,“ s úsměvem dodal Tomáš Šimek.

Letošní ročník obohatí koncert Čechomoru a folklorní muzikál

Letošní festival si přichystal dvě perličky. Tou první je zajisté středeční koncert skvělé české kapely Čechomor. Skupina, jejíž repertoár se inspiruje lidovými písněmi, či se z nich přímo skládá, pravidelně vyprodává své koncerty a nepřestává bavit ani po téměř 30 letech své existence. „Věříme, že bude mít úspěch i v Červeném Kostelci. Snad tomu dopomůže i fakt, že vstupné na tuto kapelu činí pouze 290 Kč, což je téměř o polovinu méně, než je tomu na ostatních koncertech. A pozor, na tento koncert je třeba si koupit speciální vstupné!“ upozornil ředitel MKS. Druhou perličkou je folklorní muzikál Černobílý svět v podání slovenského souboru Vranovčan, na který se můžeme těšit ve čtvrtek 18. srpna od 18 hod. v Divadle J. K. Tyla.

Ve zbylých dnech je v plánu obvyklý program, v němž se opět našlo místo i na okénku dětských folklorních souborů, řemeslný jarmark či tanec v ulicích města. Kompletní rozpis najdete na přiloženém plakátu.

„V programových blocích vystoupí celkem 569 tanečníků a hudebníků. Vše zajišťuje téměř 80 pořadatelů. A to vše ocení tisícovky diváků. Všem přeji, aby akce opět dobře dopadla,“ popřál festivalu hodně zdaru ředitel městského kulturního střediska Tomáš Šimek.

O festivalu

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec se svou dvaašedesátiletou historií patří mezi mezinárodně uznávané folklorní akce. Díky návštěvnosti, která se pravidelně pohybuje od 6 do 10 tisíc diváků, a každoroční účasti více jak 500 tanečníků a hudebníků, se řadí také k těm největším v České republice a střední Evropě vůbec. Je zařazen pod patronaci mezinárodní organizace lidového umění (I.O.V.) patřící pod statutem B do UNESCA.

Slavnostního zahájení se pravidelně účastní přední političtí představitelé našeho státu. Letos pozvání přijal hejtman královehradeckého kraje Lubomír Franc, místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek a poslanci Jan Birke a Leoš Heger.

Seznam přihlášených souborů svět: Alžírsko, Čína, Francie, Indonésie, Izrael, Slovensko, Srbsko, Španělsko, USA

Seznam přihlášených souborů ČR: SPT Jiskra Plzeň, Prácheňský soubor písní a tanců Strakonice, Hadářek Červený Kostelec, Folklorní soubor Kvítek Hradec Králové, Dětský folklorní soubor Jitřenka Český Krumlov

Zdroj: www.cervenykostelec.cz

Název položky Název položky Název položky

Foto: Tomáš Kábrt, město Červený Kostelec