Kladské pomezí

České vize letos po sedmdesáté

25. 04. 2023

  • České vize letos po sedmdesáté

Již tuto sobotu 29. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskuteční krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Ke dni uzávěrky červenokosteleckého kola do Centra uměleckých aktivit doputovalo 27 snímků různých žánrů od dokumentu po snímky experimentální. Filmoví nadšenci tak oslaví 70. ročník přehlídky šestihodinovým diváckým maratonem.

Program krajské přehlídky Česká vize začne v Červeném Kostelci již 29. dubna ráno a je rozdělen do tří promítacích bloků. Bloky jsou žánrově pestré. Z celkem 27 filmů uvedeme 9 dokumentů a reportáží, 6 hraných filmů, 1 film animovaný, 3 snímky experimentální, 2 videoklipy, 5 filmů studentů filmových škol. Z těchto přihlášených snímků vybere porota ty nejlepší z každého žánru. Oceněné filmy pak poputují do celorepublikového kola.

„Tvůrci vybraných snímků nám již z velké části přislíbili účast. Na přehlídce je láká možnost vidět svůj film na velkém plátně, ale také osobní setkání s ostatními tvůrci a porotci. Pro mnoho je to mj. první veřejné uvedení jejich díla a tím i první získaní zpětné reakce od nezávislých diváků,“ vysvětluje Tereza Štěpánková z pořádajícího Centra uměleckých aktivit a dodává, že mezi promítáním nebudou chybět rozborové semináře s porotci, díky kterým získají autoři cenné postřehy od filmových profesionálů.

Účast v porotě letos potvrdili režisér a scénárista dokumentárních a hraných filmů prof. Mgr. Rudolf Adler, režisérka a scénáristka MgA. Gabriela Janka Pavlovská a režisér a kameraman, MgA. Radek Habada.
Poslední jmenovaný zároveň uvede besedu
z filmařského prostředí na téma „Jak se točí televizní pořady“.

Na samotný závěr přehlídky mohou návštěvníci zhlédnout film Bastardi: reparát, který bude uveden za přítomnosti tvůrců filmu – režiséra Tomáše Magnuska a herce Zdeňka Godly.

Přehlídka České vize je vyústěním celostátního postupového systému přehlídek v Praze, Zruči nad Sázavou, Kroměříži, Svitavách a Červeném Kostelci. Tříčlenná porota každé přehlídky uděluje vždy několik ocenění – v kategorii hraného nebo dokumentárního filmu, reportáže, animovaného filmu, experimentu, videoklipu a filmů studentů filmových škol. Doprovodný program je doplněn o tzv. masterclass – besedy s osobnostmi amatérského i profesionálního filmu.
Vítězné filmy z krajských kol postoupí na celostátní kolo do Ústí nad Orlicí. To se uskuteční v červnu.  

Blíže o programu: https://www.cuahk.cz/ceske-vize-2023-cerveny-kostelec/
Akce je přístupná široké veřejnosti a vstup na soutěžní snímky je zdarma.