Kladské pomezí

Děkujeme za vaši obrovskou podporu jabloni u Lidmanů

18. 03. 2021

  • Děkujeme za vaši obrovskou podporu jabloni u Lidmanů

Vyhlášení evropského kola ankety je už minulostí. A jak jabloň u Lidmanů v anketě Evropský strom roku 2021 dopadla? V konkurenci dalších 13 stromů skončila na krásném 7. místě s 32 028 hlasy! Vyhrál dub ze severošpanělské Leciny.

V květnu už to bude rok, kdy byla jabloň u Lidmanů nominována do soutěže Strom roku. A asi nikdo nečekal, kolik událostí se kolem jednoho nevelkého ovocného stromu na zahradě restaurace u polských hranic může odehrát. Už jen slavnostní focení v červnu bylo jako za odměnu. Dorazily děti z machovské školy i plno místních, Zpívánky hrály nejen k poslechu, ale i tanci, slunce svítilo. Během léta jsme chystali plno akcí na září, kdy mělo hlasování vrcholit. Kvůli zhoršující se pandemické situaci jsme je museli narychlo rušit a měnit, avšak stihli jsme alespoň uspořádat Tour de Štrúdl na náměstích v Náchodě, Hronově a Polici nad Metují. Říjnový výsledek nás velmi překvapil – jabloň získala titul Strom roku a postoupila i do evropského kola. Jabloň Pomalu jsme se dozvídali instrukce, kdy a jak bude hlasování probíhat. Kvůli tomu jsme narychlo sháněli v lednu někoho, kdo nám zdarma natočí propagační video. Nabídek se sešlo hodně a my jsme nakonec vybrali Honzu Bartoně. Neuvěřitelný výsledek jeho práce může i nyní zhlédnout například na Youtube kanálu MAS Stolové hory. Štrúdl - MAS Avšak únor se opět nesl ve znamení různých omezení. Vymysleli jsme proto akci Pečeme pro jabloň, která byla jedinou možností, jak podpořit hlasování a zároveň spojit Česko v online světě. Ambasadorkou jabloně se stala herečka Kateřina Winterová, kterou můžete znát z pořadu Herbář. A také ona pekla štrúdl pro jabloň, stejně jako desítky dalších lidí ve všech koutech republiky. Fotky štrúdlů k nám dorazily například z Uničova, Liberce nebo Tišnova. Zapojili se i krajánci v Anglii, Německu, a dokonce i na Novém Zélandu. K pečení štrúdlů jsme si mohli společně zpívat i písničku s kapelou DAMTRIO, jejíž původní verze byla rozšířena o evropskou sloku. Jabloň Před posledním únorovým víkendem jsme výzvu rozšířili na Pečeme pro jabloň a pro zdravotníky. Lidé z Police nad Metují, Hronova a Machova narychlo upekli neuvěřitelných 65 šišek štrúdlů. Ty jsme s ředitelem Oblastní nemocnice Náchod panem Janem Machem roznesli po všech odděleních jako poděkování zdravotníkům za jejich náročnou práci. A vám všem, kteří jste se do pečení zapojili, moc děkujeme. A velké poděkování vyřizujeme i od zdravotníků.

Je krásné, že jabloň spojila tolik lidí, tolik osudů a dala vzniknout tolika společným nápadům. To je pro nás to největší vítězství. Děkujeme všem, kteří nám celou dobu pomáhali a byli ochotní podat pomocnou ruku k dílu. Jabloň nyní čeká odborné ošetření, které vyhrála. A třeba vás její příběh inspiroval i k výsadbám ovocných stromů třeba na vaší zahradě. Těšíme se, že se v létě pod jabloní potkáme, třeba u vychlazeného piva. 

Mirka Soldánová, MAS Stolové hory
Foto: Marek Olbrzymek/Nadace Partnerství, Jaroslav Winter, MAS Stolové hory