Kladské pomezí

Festival české filmové komedie zná letošní vítěze

17. 09. 2023

  • Festival české filmové komedie zná letošní vítěze

V netradičním čase, ale s tradičně veselou atmosférou. 45. Festival české filmové komedie v Novém Městě nad Metují už zná držitele odborných cen i ceny divácké. Festival zaznamenal rekordní návštěvnost i pozitivní ohlasy.

Vždy na zakončení festivalu uvádíme i aktuální čísla - takže ve zkratce: Divácky byl letošní ročník velice úspěšný, jen na projekcích v kině bylo celkem 3438 diváků. 225,8 - to je průměr diváků na jedno soutěžní promítání. Pětkrát bylo kino zcela vyprodáno. Pokud nepočítáme poslední soutěžní projekci, bylo prosmáto celkem 8140 sekund, což je 135 minut neboli 2 hodiny 15 minut,” statistiku již tradičně uvedl moderátor festivalu Michal Jančařík.  

Poté ředitel festivalu Zdeněk Krákora a novinářka a filmová kritička Věra Míšková společně pokřtili knihu 45 let smíchu nad Metují, která mapuje festival od jeho počátků po rok 2022. Poté už byly uděleny odborné ceny. 

Hlavní cenu Zlatý prim si odnesl film BUKO, ten porota ocenila i za kameru a herečku Annu Cónovou za ztvárnění hlavní role v tomto snímku. Velice úspěšný byl film Děti Nagana - z festivalu si odnesl cenu za nejlepší scénář,a hudbu, herec Tom Brenton získal cenu za výkon mladého umělce ve filmu Děti Nagana. Cenu za mužský herecký výkon si převzal Kryštof Hádek za jednu z hlavních rolí ve filmu GRAND PRIX.   Festival komedie

Odborná porota rozhodla udělit tyto ceny:

CENU ZA NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ - DAN PÁNEK za film DĚTI NAGANA

CENU ZA VÝTVARNÝ POČIN - MATĚJ CIBULKA za kameru ve filmu BUKO

CENU ZA HUDBU - JIŘÍ HÁJEK za film DĚTI NAGANA

CENU ZA VÝKON MLADÉHO UMĚLCE - TOM BRENTON za film DĚTI NAGANA

CENU ZA NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON - Anna CÓNOVÁ za film BUKO

CENU ZA NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON - KRYŠTOF HÁDEK za film GRAND PRIX

CENU ZA NEJLEPŠÍ REŽII - Jan PRUŠINOVSKÝ za film GRAND PRIX

HLAVNÍ CENU ZLATÝ PRIM v kategorii nejlepší filmová komedie - BUKO 

V odborné porotě zasedli: Daniel Barták, Peter Beňa, Ondřej Kepka, Jiří Kunte, Věra Míšková, Jana Podskalská, Kamila Špráchalová, Zuska Velichová, Zdeněk Zelenka  Festival komedie

Cenu za nezapomenutelné role v komediálních filmech si odnesl herec Luděk Sobota

-       přes 40 filmových rolí, přes 20 seriálových rolí, 30 dokumentárních filmů, nespočet divadelních představení, krátkometrážních filmů, host v mnoha TV i rozhlasových pořadech 

Po udělení odborných cen a ceny pořadatelů festivaloví diváci viděli ještě poslední soutěžní komedii Přání k narozeninám. Publikum se smálo hodně a do poslední minuty nebylo jasné, zda hrnec připadne dosud vítězícímu filmu Vánoční příběh nebo právě Přání k narozeninám. Druhý jmenovaný nakonec celý žebříček přeskočil a s 29,1 procenty smíchu vysloužil svým tvůrcům diváckou cenu Novoměstský hrnec smíchu! 

Festival 2023 je zakončen, ať žije festival 2024! Uvidíme se v Novém Městě nad Metují v termínu 15. - 21. září 2024,” uzavřel ředitel.