Kladské pomezí

Festival komedie v Nováči startuje v neděli!

06. 09. 2023

  • Festival komedie v Nováči startuje v neděli!

Méně dní, nová kniha a víc prodaných vstupenek. 45. ročník Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují těší velký zájem diváků i přes nárůst ceny vstupenky.

10.-15. září 2023, to je týden, ve kterém se diváci v novoměstském Kině 70 budou smát 11 soutěžním komediím a dalšímu nesoutěžnímu programu. Na slavnostní zahájení i zakončení festivalu (spojeným s vyhlášením cen) je nyní už vyprodáno, sedadla na ostatní projekce se rychle obsazují a organizátoři tak očekávají ještě úspěšnější ročník, než byl ten loňský. 

Letos jsme i my přistoupili k lehkému zvýšení ceny vstupného. Z dřívější padesátikoruny za projekci soutěžního filmu spojenou se setkáním s osobnostmi českého filmu festivalový divák zaplatí 70 korun,” upřesňuje ředitel festivalu Zdeněk Krákora. “Nesetkali jsme se s žádnou negativní reakci, spíš naopak. Diváci nám fandí,” doplnil.  Festival komedie Festival již tradičně začne v neděli (10. září), opět hned dvěma komediemi - slavnostní zahájení bude přecházet snímek Život pro samouky, doprovodí ho herečka Jana Plodková (cena za nejlepší ženský herecký výkon 2022), herečka Barbora Seidlová a režisérka Jitka Rudolfová. Od osmi hodin o diváckou přízeň bude soutěžit Za vším hledej ženu. Do dalších festivalových dní organizátoři zařadili vždy dopolední nesoutěžní promítání pohádek a komedií a odpoledne dvě soutěžní komedie. 

Z hvězdných hostů mohu již nyní prozradit třeba herce Hynka Čermáka, který doprovodí filmy Vánoční příběh a Děti Nagana,” prozradil ředitel festivalu. “Aktuální delegace k filmům a další informace najdete vždy na našem Facebooku a Instagramu, proto doporučuji nás sledovat i tam.” 

Na zakončení festivalu budou předány ceny odborné poroty, cena divácká a pořadatelé festivalu udělí také CENU ZA NEZAPOMENUTELNÉ ROLE V KOMEDIÁLNÍCH FILMECH, kterou si osobně převezme LUDĚK SOBOTA! Herec, který letos oslavil 80. narozeniny, do Nového Města nad Metují přijede v pátek 15. září. V loňském roce tuto cenu převzala Daniela Kolářová, v roce předchozím Petr Nárožný.   Festival komedie Po celý týden se navíc před kinem vystřídají zpěváci, kapely a další doprovodný program. V týdnu se tak návštěvníci festivalového veselí potkají třeba s mladým zpěvákem Sofianem Medjmedjem nebo Aničkou Slováčkovou. Doprovodný program je zcela zdarma, vstupenka na 1 film stojí letos 70 korun. 

Půlkulaté výročí festival navíc oslaví novou knihou - křtít se bude kniha 45 let smíchu nad Metují, autorkou je filmová kritička a novinářka Věra Míšková. 

Moderátorem celého festivalu je opět Michal Jančařík a o udělení cen rozhoduje odborná porota (Věra Míšková, Jana Podskalská, Kamila Špráchalová, Zuska Velichová, Daniel Barták, Peter Beňa, Ondřej Kepka, Jiří Kunte, Zdeněk Zelenka) v tandemu s diváky (cena Novoměstský hrnec smíchu - měření diváckého smíchu při soutěžních projekcích, nejvíce procent prosmátí znamená vítězství). 

Informace o programu najdete na www.festivalkomedie.cz.