Kladské pomezí

Festival zážitků bude pokračovat i v roce 2019

08. 11. 2018

  • Festival zážitků bude pokračovat i v roce 2019
První ročník Festivalu zážitků na téma Osobnosti, který proběhl v červenci a srpnu 2018, se setkal s velkým zájmem turistů i fanoušků jedinečných aktivit. V roce 2019 se můžou návštěvníci i obyvatelé Kladského pomezí těšit ve stejnou dobu na zbrusu nové zážitky na české i polské straně. Společným tématem budou Vojenské památky.

Kladské pomezí bývalo podle Kosmovy kroniky „bránou strážnou, kudy se chodí do Polska“. Ve středověku bývali hlavními nebezpečím rytíři cizích armád, ale nešlo podceňovat ani loupeživé šlechtice. Jaké bylo bránit se za pomocí luků a střelných zbraní si účastníci festivalu vyzkouší na zámku Kapitonowo nedaleko Radkówa, o budování opevnění se dozví ve středověkém městě Świdnica a na zámku Adršpach je v boji potrénuje samotný Jan Žižka.

            Jak se vojenská technika i způsob obrany města proměňoval napříč stoletími se dozví v tvrzi Kladsko, na zámcích Sarno a Żelazno, u Spícího lva v přírodní rezervaci Dubno u České Skalice a v pevnosti Dobrošov. Na těchto místech si návštěvníci vyzkouší rutinu života v pevnosti, vyrobí si funkční patronu i provedou rozborku a zborku zbraní.

FZ 01             Všemi aktivitami je provede Katalog Festivalu zážitků, který bude poprvé k dostání na zimních veletrzích cestovního ruchu a od jara 2019 distribuován v informačních centrech Kladského pomezí. Ve stejné době dojde také k aktualizaci webu www.festivalzazitku.cz, který bude v průběhu léta zveřejňovat fotografie a videa z jednotlivých aktivit.

            Video z minulého ročníku – krátká verze | dlouhá verze