Kladské pomezí

Měděný důl Bohumír má za sebou významný mezník svého působení

26. 08. 2016

  • Měděný důl Bohumír má za sebou významný mezník svého působení

Měděný důl Bohumír je vyhlášen kulturní památkou

Jako jediný rudný důl v České Republice v sedimentárním ložisku a jako ojedinělá technická památka Východních Čech byl důl Bohumír začátkem srpna prohlášen za kulturní památku. První zmínky o dolování na Jívecku sahají do roku 1853. Nejvíce se tu však těžilo až v letech 1949-1959, do roku 1965 probíhala takzvaná likvidace důlního díla. Vloni, přesně po 50.-ti letech, otevřel důl své brány veřejnosti a pozval turisty do svých útrob. 

Při prohlídce dolu Bohumír dostanete i povinné vybavení

Na trase dlouhé cca 400 metrů čeká návštěvníky nevšední zážitek, projdou se chodbami vyraženými v hornině a bude jim představena těžká práce, kterou horníci museli odvádět. V podzemí lze vidět úpadní i dovrchní prorážky, původní nářadí, strojovnu i hlavní úpadnici vedoucí až na 8. patro dolu. Dále vás čeká paleontologický nález a figuríny horníků představující jejich manuální dovednosti. Celá trasa velmi zajímavě graduje adrenalinovým výstupem na povrch země - 15 metrů po žebřících svislou větrací šachtou. Zážitek z prohlídky je umocněn povinným vybavením do dolu - přilba, svítidlo, plášť. V prostorách šatny je galerie s expozicí, které vznikly díky darům a vzpomínkám právě ještě pamětníků dolu Bohumír.

V zimě se důl stává domovem netopýrů

Důl je pro veřejnost otevřen vždy od 1.5. do 31.10. (říjen vždy po domluvě). V zimě je uzavřen, protože si v něm našli zimoviště chráněné druhy netopýrů, kterým jsme u nás věnovali místo i v létě. Na vrátnici si návštěvníci mohou na naučné Netopýří tabuli přečíst zajímavosti z jejich tajuplného života.

Díky tomu, že se důl stal Kulturní památkou, bude se účastnit Dnů evropského dědictví, které se konají po celé Evropě. Ve dnech 10.-11. září 2016 bude možné vstoupit do dolu s polovičním vstupným.

Přijďte si sami prozkoumat tajuplné podzemí. Zdař Bůh V Jívce na Trutnovsku.