Kladské pomezí

Nevídané umění v Josefově: RECY-UPCY to je recyklace do posledního šroubku

17. 09. 2023

  • Nevídané umění v Josefově: RECY-UPCY to je recyklace do posledního šroubku

Festival recyklovaného designu opět klepe na dveře. Brány umělecké kolonie Bastion IV, kde se festival odehrává, se otevřou veřejnosti v sobotu 7. 10. 2023.

„Využíváme materiály téměř beze zbytku. Nevyrábíme nové, ale poradíme si se vším, co již bylo jednou vyrobené. Každý materiál je pro nás výzva a z výzvy se stává umělecké dílo,“ říká Tomáš Mrkvica, zakladatel cirkulárního centra v Jaroměři a jeden z organizátorů festivalu.

Druhý ročník festivalu, který nemá v rámci ČR zatím obdoby, nese motto „zachraňuj a tvoř.“ Návštěvníkům festivalu a studentům sympózia zprostředkuje netradiční pohled na možné využití materiálů „z druhé ruky“. recy-upcy   

250 let staré kulisy
Celá akce bude probíhat v krásných zrekonstruovaných prostorách Umělecké kolonie Bastion IV v Josefově u Jaroměře.
Samotné prostory festivalu jsou unikátní. Jejich historie skrývá mnohá tajemství a příběhy. Tyto prostory již dávno svému původnímu účelu dosloužily, ale stále mají, co nabídnout.

Studentské stáže
Sobotnímu programu pro veřejnost předchází studentské stáže, které budou probíhat ve dnech 2. až 6. října. Zapojí se studenti hned ze čtyř lokálních středních škol - SŠŘ Jaroměř, SUPŠ Turnov, SPŠOW Velké Poříčí a SUPŠ Hradec Králové. Výstupem ze stáže bude výstava vytvořených děl z použitých věcí, jejíž vernisáž je plánována právě na sobotu.

Výstavy, přednášky i workshopy
Na festivalu si můžete užít celý den. V sobotu 7. 10. na vás čeká opravdu pestrý program. Téma recyklace, ekologie, odpadového hospodářství a další související prolnou celý den.
Můžete se těšit na přednášky o přínosech a možnostech dalšího využití věcí. Na toto téma přijedou pohovořit paní Jitka Hofmanová z české RE-USE federace, ředitel Hradeckých (technických) služeb pan Martin Hušek nebo pan Kamil Hallák ředitel jednoho z největších secondhandů v Čechách, který textilem z druhé ruky zásobuje 34 vlastních kamenných obchodů. 

Festival nabídne různé tvůrčí workshopy. Odpad jako kreativní materiál bude využíván k výrobě šperků, tašek, dále bude na programu sítotisk nebo linotisk, budete si moci vyrobit vlastní šablonu pro potisk věcí nebo hudební nástroj a zapojit se do spontánního jamování. K dispozici bude RELAXAČNÍ ART ZÓNA s workshopy "beze zbytku", kdy rodinný podnik ETCIMEX chystá tvůrčí a edukační chill out zónu.

Už jste někdy seděli na lisovaném balíku oblečení? Víte, co se děje s textilem po vhození do textilního kontejneru? To vše probereme “beze zbytku” na festivalu RECY-UPCY. 

Nebudou chybět ani všudypřítomná Divokola Aleše Černého, divadlo Honzíkova cesta nebo koncert kapely RecyKmeny  

O jídlo a pití se během celého sobotního dne postará dvojice Tereza a Roman Dorňákovi z Bojiště Trutnov, stejně jako v minulém roce. 

SWAP neboli výměnný obchod
Věci, které už sami nevyužijete, ale mohly by se hodit někomu jinému, můžete vzít také s sebou. Přivézt můžete oblečení, boty, šperky, hračky, sportovní potřeby, nářadí, knihy a další. Věci přivezte čisté a nepoškozené. Na festivalu pro ně bude vyhrazené místo tzv. SWAP neboli výměnný obchod. Věci převezmou naši dobrovolníci a o výměnný obchod už se postarají za vás. 

Pojďme si společně celý den užít a učit se, jak lze staré věci znovu využívat namísto jejich likvidace uložením na skládku. Přispějeme tím k úspoře omezených zdrojů surovin a energie, podpoříme vznik nových pracovních míst. Budeme žít udržitelněji a předáme našim dětem svět v lepším stavu. 

Více najdete na:
www.recyupcy.cz
FB události https://www.facebook.com/events/245985454996610