Kladské pomezí

Nová éra Novoměstské filharmonie

02. 09. 2022

  • Nová éra Novoměstské filharmonie
Vedení orchestru přebírají staronové tváře. Jedná se o tým, který se již roky podílel na koncertní i organizační činnosti Novoměstské filharmonie (NoFi). Trojici lídrů tvoří Eliška Kratěnová (ředitelka orchestru), Marek Klimeš (dirigent) a Jan Halda (manažer).

Počátky Novoměstské filharmonie spadají až do roku 1960, kdy vznikl, pod vedením Dušana Vrchoslava, Komorní orchestr při ZUŠ Bedřicha Smetany v Novém Městě nad Metují. Ten byl rozšířen do podoby filharmonie Irenou a Jaroslavem Rybáčkovými, kteří působili v letech 1998–2022 v pozicích umělecké vedoucí a dirigenta. 

V roce 2017 byl ustanoven NoFi tým, který pomáhal s organizací koncertních turné i fungováním tělesa s přibližně šedesáti muzikanty. Z jeho řad vzešli také Eliška Kratěnová a Jan Halda, kteří spolu s dirigentem Markem Klimešem nově přebírají oficiální vedení orchestru. Právě Marek si dirigování Nofi vyzkoušel na koncertech už minulý rok.  NoFi Eliška Kratěnová je v pozici ředitelky centrálním mozkem NoFi. Zkušenosti sbírala nejen v NoFi týmu, ale rovněž v České filharmonii nebo produkční festivalů Maraton hudby Brno a Svátky písní Olomouc. V současné době pracuje jako brand manažerka Symfonického orchestru Českého rozhlasu. 

Marek Klimeš spolupracoval jako dirigent např. s Moravskou filharmonií Olomouc a Plzeňskou filharmonií. Věnoval se i opernímu žánru, a to v brněnském Divadle na Orlí, v Slezském divadle v Opavě a Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Na Ministerstvu kultury působí jako ministerský rada. 

Jan Halda je organizační guru. Vládce tabulek, rozpisů a úkolníků se živí jako vývojový technolog. V NoFi sedí na dvou židlích – je manažerem a zároveň trumpetistou. Snaží se proto udržet v orchestru nejen pořádek, ale i disciplínu při tréninku, aby se hráči po umělecké stránce zlepšovali. Sám jde příkladem. V roce 2016 si z Itálie, kromě opálení, přivezl také speciální cenu poroty festivalu Musica Festa Florence za Mimořádný hudební výkon.  NoFi A jaké si nové vedení vytyčilo cíle? „Chceme přijímat nadšené muzikanty, kteří se chtějí hráčsky posouvat a šířit lásku ke klasické hudbě,“ shrnuje hlavní poslání Eliška Kratěnová. Dirigent Marek Klimeš doplňuje: „Na koncertech chci na diváka přenést potěšení z vyslechnutých hudebních příběhů a kombinovat tradiční repertoár s nejmodernějšími zvukovými výstřelky.” Jan Halda zdůrazňuje, že nejdůležitější ale je „Podporovat skvělou partu lidí, která tvrdě pracuje na tom, aby spolu vytvořila něco krásného – symfonickou hudbu.“ 

Novoměstská filharmonie již brzy vyjede na své podzimní turné se zastávkami v Novém Městě nad Metují, Pardubicích, Dobrušce a Solnici. Ústředním tématem bude oslava demokracie a svobody. Skladby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany doprovodí videospoty projektu Paměť národa. Informace o podzimním turné již brzy naleznete na www.nofi.cz