Kladské pomezí

Nová Terasa 2017 v Muzeu papírových modelů je již minulostí

06. 10. 2017

  • Nová Terasa 2017 v Muzeu papírových modelů je již minulostí

Nová Terasa 2017 je minulostí. Akce „Terasy“ proběhly během léta před Muzeem papírových modelů, v Zeleném domečku, na sále Pellyho domů a díky počasí i v azylu v restauraci Sokolovna.

Počasí bylo rozhodujícím faktorem hlavně pro promítání filmů. Ty měly být pod širým nebem, ale vzhledem k dešti jsme se dvakrát sešli pod střechou a stropem restaurace Sokolovna. Pouze jeden ze tří filmů byl k vidění venku. A to tak, že zhruba dvacet minut po jeho skončení začala bouřka… Přesto si diváci na filmy našli cestu.

Nová Terasa měla v letošním roce dva vrcholy. Tím prvním byla bezesporu výstava sítotisků světově známého amerického výtvarníka Andy Warhola. Tisky zapůjčil do Police soukromý sběratel z České republiky. Dovolím si odcitovat jeden ze zápisů v návštěvní knize: „Někdo za Andym do NY, já do Police n/M.“

Na konci prázdnin vyšla Warholova monografie, nazvaná „Andy Warhol – Gigant“. Nakladatelství Argo v tiskové zprávě zveřejnilo: „Obří svazek měří 43 x 33 cm a váží 7,5 kg a detailně představuje amerického výtvarníka, filmaře a spisovatele Andyho Warhola, jednoho z nejvlivnějších umělců 20. století.“

Ale kromě Warhola byli k vidění v Zeleném domečku i další výstavy. Kolektivní výstava spolku Hollar, kterou se „Terasa“ připojila k oslavě stoletého výročí založení Hollaru. Návštěvníci mohli obdivovat grafiky např. Karla Demela, Jiřího Slívy nebo Pavla Piekara. A v druhé polovině prázdnin se v Polici nad Metují prezentoval jeden z nejuznávanějších výtvarníků současnosti, Igor Korpaczewski. Díky výstavě nazvané „KW: Odrazy“ nabídl Zelený domeček pohled na tvorbu malíře, který jako odborný asistent v ateliéru Jiřího Sopka na Akademii výtvarných umění ovlivnil tvorbu minimálně jedné generace malířů. Komplet výtvarných výstav dokončila slovenská malířka Michaela Bodnárová-Holotová. Autorka vystavovala v minulém roce např. na Salónu v Paříži a letos třeba v maďarské Budapešti. Její velkoformátové obrazy ukázaly svět tak trochu jinak, něž jak ho vídáme v jeho každodennosti. Ale o tom je tvorba malířů, kteří se dívají jinak a podávají o svém pohledu svědectví v podobě barev a emocí.

Výstava Michaely Bodnárové-Holotové byla první zahraniční výstavou v Zeleném domečku za přítomnosti autora. I přesto, že maliarka, díky dopravní situaci ve Svitavách a v Náchodě, přijela na vernisáž zhruba s tři čtvrtě hodinovým zpožděním…

Druhým vrcholem Nové Terasy byla přednáška pana profesora Jana Pirka v názvem „Experimenty lékařů na sobě“. Pan Pirk se během přednášky představil jako vzdělaný a velice vtipný člověk. Dokonce návštěvníkům poodhalil i zákulisí kardiochirurgie. Jeden z nejznámějších českých lékařů, který od roku 1991 provedl 286 transplantací srdce, v nabitém sále Pellyho domů mluvil o svých „srdečních záležitostech“: kardiochirurgii, běhu, cestování, víně…

„Terasa“ bez koncertu by byla jako velbloud bez hrbů. V půlce prázdnin zahrál a zazpíval pro Polici Petr Linhart. Pražský písničkář, který byl 2x nominován na cenu Anděl v kategorii folk & country, přivezl nejen dobré počasí a pohodovou náladu, ale i písničku inspirovanou osudy Kristiny Ringlové ze Suchého Dolu. Ta měla před 125 lety první Mariánské zjevení v Šolcově lese… Ale tvorba Petra Linharta není jen o jedné jediné písni. Ukázal, že je přemýšlivým autorem, který ví, „co chce říct“.

Nová Terasa 2017 skončila. Akce navštívilo dohromady 1.178 lidí. Nejen z Police, nejen z ČR. Všem, kteří přišli, děkujeme. A na ty, kteří si v letošním roce cestu na „Terasu“ nenašli, se těšíme třeba za rok.

Novou Terasu podpořili: Město Police nad Metují, Muzeum papírových modelů, ZUŠ Police nad Metují, Květinářství U Petry, Martin Cibulka – Kapitol a. s., Planeta ryb, SDH Velká Ledhuje, Zelenina Suchomel, Vinotéka Sodomková, Karel a Jana Křepelkovi – restaurace Sokolovna, Pizzeria Janeba, SČUG Hollar. Mediálním partnerem bylo Naše Broumovsko.

Patronkou Nové Terasy byla starostka Police nad Metují, paní Ida Jenková.

Patronem spolku Apeiron je filosof Radim Kočandrle.

Letošní „Terasu“ si můžete připomenout na www.spolekapeiron.cz nebo na facebooku: www.facebook.com/apeironzs


Apeiron z. s.
Název položky Název položky Název položky Foto: Aperion, z. s.