Kladské pomezí

Novoměstská filharmonie v rytmu jazzu a muzikálu

21. 05. 2024

  • Novoměstská filharmonie v rytmu jazzu a muzikálu

Už v sobotu 25. května 2024 zazní na zimním stadionu v Novém Městě nad Metují Rapsodie v modrém George Gershwina, West Side Story, i část Jazzové suity Bohuslava Martinů. Speciálním hostem koncertu bude mladý klavírní virtuos Matyáš Novák.

Mladý symfonický orchestr z Nového Města nad Metují odstartuje vystoupením v domovském městě jarní turné, na kterém zazní jazzové a muzikálové melodie ve velkolepém aranžmá.  NoFi „Diváci se spolu s Novoměstskou filharmonií (NoFi) vydají na cestu kolem světa. V duchu muzikálu West Side Story vyrazí z Portorika do Spojených států amerických. Do Francie nás zavede Bohuslav Martinů, který zde napsal Jazzovou suitu a Le Jazz. K prolínání východního a západního světa dojde v případě skladby Tahiti Trot. Ruský skladatel Dmitrij Šostakovič tak pojmenoval své orchestrální aranžmá skladby Tea for Two z amerického muzikálu No, No, Nanette. Fanoušky latinsko-amerických rytmů nadchnou temperamentní skladby Conga del Fuego Nuevo a Danzón No. 2 mexického skladatele Artura Márqueze. A to je vše, co prozatím můžeme prozradit,“ představuje jarní program Eliška Kratěnová, ředitelka NoFi.   NoFi Novoměstská filharmonie je osmdesátičlenný orchestr s bohatými zkušenostmi s vystupováním na tuzemských (Smetanova Litomyšl) i mezinárodních (Evropský hudební festival, Musica festa Florence) festivalech, ze kterých si pravidelně přiváží zlaté medaile i další ocenění.  

Na svých koncertech kombinuje Novoměstská filharmonie klasickou hudbu s orchestrálními provedením skladeb z filmů a muzikálů. Ve svém domovském regionu pravidelně vyprodává koncerty a zápal jejich mladých hráčů nabíjí přítomné diváky pozitivní energií. Jako své poslání si orchestr zvolil předávat lásku (nejen) ke klasické hudbě.  NoFi Klavírista Matyáš Novák patří díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. V deseti letech vystoupil poprvé s orchestrem, v devatenácti debutoval v Carnegie Hall, ve dvaceti se představil samostatným recitálem na festivalu Pražské jaro. O jeho zcela mimořádném hudebním talentu svědčí nejen množství cen na domácích a zahraničních soutěžích, ale i fakt, že ve svém mladém věku má v repertoáru čtyři desítky koncertů s orchestrem a stovky skladeb pro sólový klavír. 

Přijďte se o jejich vzájemné souhře přesvědčit na vlastní oči a uši. Předprodej vstupenek probíhá na www.nofi.cz.