Kladské pomezí

Od Krkonoš po Jeseníky vyroste 11 nových rozhleden, dvě z nich přímo v Kladském pomezí

03. 05. 2016

  • Od Krkonoš po Jeseníky vyroste 11 nových rozhleden, dvě z nich přímo v Kladském pomezí

Rozhledny vzniknou díky projektu Hřebenovka

Na hřebeni hor směrem od Krkonoš po Jeseníky je naplánována stavba 11 nových rozhleden v rámci Česko-polského projektu Hřebenovka. K tomu přibudou i informační centra a další turistická infrastruktura. O dotaci požádají obce prostřednictvím Euroregionu Glacensis v květnu. Několik rozhleden vznikne přímo i v Kladském pomezí.

Dvě rozhledny vzniknou přímo v Kladském pomezí

Jednou takovou by měla být rozhledna na vrchu Šibeník u Nového Hrádku, kterou bude tvořit tubus větrné elektrárny obtočený schodištěm. Na vrchu pak bude plošina. Včetně infocentra, parkoviště, přístupových komunikací by měla rozhledna stát přibližně 11 milionů korun. 

Z plánovaných rozhleden mají vyrůst například i rozhledny u Vysoké Srbské nebo za polskou hranicí.

Rozhledny vyrostou od Krkonoš až po Jeseníky

Kromě těchto vznike i v Orlických horách se díky projektu Hřebenovka celkem čtyři nové rozhledny. Chystají se stavby na Feistově kopci v Olešnici, na polské straně Vrchmezí a 19metrová věž má vyrůst i na nejvyšším bodu pohoří na Velké Deštné.

Celkem je v projektu tedy naplánováno 11 rozhleden. Osm v z nich však bude historickým obnovením na místech, kde už původně nějaké rozhledny stávaly.

Díky projektu "Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis" bylo zjištěno, že rozhledny lákají nové turisty a ti podporují místní ekonomiku. Podle statistik každou rozhlednu navštíví něco mezi 30 až 60 tisící návštěvníků za rok.

Do konce listopadu má být jasné, zda projekt Hřebenovka dotaci získá. Všechny plánované rozhledny už mají stavební povolení a postavené by měly být nejpozději v roce 2018. 

Celá zpráva ZDE!

Zdroj: Český rozhlas Hradec Králové