Kladské pomezí

Ohlédnutí za 87. ročníkem festivalu Jiráskův Hronov

12. 09. 2017

  • Ohlédnutí za 87. ročníkem festivalu Jiráskův Hronov

Letošní 87. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov proběhl 4. až 12. srpna. Je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě a protože se koná v rodišti spisovatele Aloise Jiráska, u nás v Hronově, jsme na ni náležitě hrdí.

Festival odstartoval v pátek 4. srpna, kdy hronovští ochotníci uvítali návštěvníky na schodech Jiráskova divadla písněmi a zažehli plamínek přátelství v lucerně. Hned poté společně s divadelním souborem Vrchlický z Jaroměře vztyčili festivalovou vlajku. 

Na hronovských jevištích bylo letos k vidění na 120 růných inscenací. Od činoherních, loutkových, experimentujících či studentských až po pantomimu a nechybělo ani divadlo poezie a divadlo pohybové. Svůj oblíbený žánr zde jistě našel každý návštěvník. 

Kromě tuzemských souborů letos navštívily Hronov také dva zahraniční soubory. Pojednávanie vo věci Genesis zahrál Slovenský Súbor Uložiť ako z Bratislavy a notoricky známý divadelní kus Revizor, ovšem geniálně upravený, za velkých ovací předvedlo Divadelní studio Tišina Ťumeň až z daleké Sibiře. Oba soubory nominovalo České středisko AITA/IATA.

Divadelní program celých devět dní doplňoval bohatý program doprovodný. V ulicích města, na náměstí a především v parku Aloise Jiráska vystoupili umělci různých zaměření. V parku vyrostl nový hrací prostor šapitó, kde se ve večerních hodinách odehrávala mnohdy až neskutečná představení. Divadla střídaly koncerty a přes den park ožíval pohádkami pro děti. A právě o zábavu těch nejmenších se během celého festivalu starali také pracovníci knihovny, Domina, muzeum Pod Čepicí, Adlabar a další.  

Jiráskův Hronov také každoročně navštíví kolem 260 seminaristů. Pro ně se pořádají tematické semináře a dílny, které zájemce zasvěcují do divadelního umění ze všech směrů. Lektory těchto seminářů bývají zkušení profesionálové ve svých oborech. Denně také probíhal tzv. Diskuzní klub, kam si mohl i nezasvěcený divák přijít podiskutovat o proběhlých představeních.  

Pro návštěvníky festivalu vychází každý den Zpravodaj JH, který informuje o novinkách, aktualitách, zajímavostech, reakcích a názorech diváků na proběhlé inscenace, nechybí ani recenze odborníků a samozřejmě také fotografie z divadelních představení. Zpravodaj je možné získat také v elektronické podobě na nových webových stránkách. Ten, kdo dává přednost tištěné podobě, si pro něj mohl zajít do Festivalového informačního střediska, které jsme letos otevřeli v prostorách restaurace Radnice, a kde si mohl návštěvník zakoupit kromě zpravodajů také upomínkové předměty s logem JH. 

Letošní novinkou jsou právě nové webové stránky www.jiraskuvhronov.eu a zbrusu nový rezervační systém na těchto stránkách. Přes počáteční obavy se ukázalo, že je to opravdu změna k lepšímu jak pro běžného návštěvníka, tak pro nás, pořadatele a jsme rádi, že jsme se k tomuto velkému kroku konečně odhodlali. 

Jiráskův Hronov z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádá Národní informační středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s městem Hronov a Kulturním a informačním střediskem Hronov. Akce se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Daniela Hermana. Velkou zásluhu o hladký průběh festivalu však mají také sponzoři, díky nimž si můžeme dovolit uskutečňovat nové nápady a naplňovat očekávání návštěvníků, kteří k nám do Hronova každoročně přijíždí.

D. Poláková

kulturní referent

Název položky Název položky Název položky Název položky Název položky Foto: Ivo Mičkal