Kladské pomezí

Pohádkový kuželník v Ratibořicích

28. 05. 2021

  • Pohádkový kuželník v Ratibořicích

I my tvoříme příběh Kladského pomezí...

Pár kroků od slavného Gutfreundova sousoší Babičky s dětmi stojí historický kuželník. V minulosti sloužil hře v kuželky, v současnosti se využívá jako informační bod pro turisty, prostor pro pořádání folklorních akcí i místo interaktivní výstavy Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové.

Kuželník Kde se zrodil nápad vdechnout chátrajícímu Panskému kuželníku nový život?
Všichni, kdo Ratibořicemi byť jen procházeli, si zašlé slávy kuželníku nemohli nevšimnout. Ani nám nebylo lhostejné, v jakém stavu se budova Panského hostince a kuželníku nachází. Obnova hostince bude velmi nákladná, a tak jsme se rozhodli vrátit slávu přilehlé budově. Místní akční skupina Mezi Úpou a Metují společně s Národním památkovým ústavem a námi se v roce 2011 dohodla na podobě a účelu a nová éra Panského kuželníku se pomalu začala rýsovat. Kuželník Jaké jsou klíčové momenty z historie kuželníku?
Klíčovými momenty jsou bezpochyby jeho výstavba a velmi specifické využití pro hru v kuželky. Umístění v dosahu zámku, ze kterého je to ke kuželníku pohodlná vycházka, zaručilo této „sportovní“ budově hojnou návštěvnost. Ovšem jak éry a móda přicházejí, tak také odcházejí. A tak i na kuželník dopadla dlouhá doba nečinnosti a nevyužití, které se značně podepsalo na jeho technickém i vizuálním stavu. Naštěstí pro něj dostal v roce 2012 druhou šanci a za pomoci dotací se neziskovým organizacím podařilo státní majetek opravit a opět ho vrátit k užívání. Kuželník Jaké změny kuželník v průběhu času provázely?
Za jeho dlouhého života se vystřídaly tři éry. První, ve které se honosil jako páv krásným peřím, pohodlnými taburety a sofistikovanými rozhovory u hry v kuželky. Druhá pak méně šťastná, kdy se na něj zcela zapomnělo a on trpělivě čekal, a konečně třetí éra, kdy povstal jako bájný Fénix z popela a nadechl se k novému žití a využití. Dnes je využíván jako informační bod poskytující základní služby pro turisty, jako hostitel folklorních akcí a jako místo interaktivní výstavy Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové. Kuželník Co v kuželníku chystáte do budoucna?
Chceme být kuželníku dobrými uživateli, za které by se ani kněžna Zaháňská nemusela stydět. Myslíme si, že poskytování informací pocestným a kolemjdoucím je velké plus nejen pro kuželník a Ratibořice, ale i pro celou lokalitu. Dále bychom rádi dále šířili moudrost a osvětu vycházející z Pověstí a báchorek Boženy Němcové. Stávající interaktivní výstavu, která je připravená nejen pro děti, bychom chtěli postupně rozšiřovat a zatraktivňovat. Na výstavu se vážou regionální výrobky spojené s jednotlivými postavami z knih Boženy Němcové. Ať už se jedná o velmi žádané dolepovací knížečky ilustrované místní ilustrátorkou, nebo třeba záložky či pexeso. Myslíme si, že osvěty není nikdy dost a když je ještě podaná zajímavou, hravou a interaktivní formou, může nejednomu školákovi usnadnit literární učivo. Kuželník Co je podle vašeho mínění na tomto místě to NEJ?
Už jste byli v Ratibořicích někdy brzy ráno či pozdě večer? To, co tam na člověka dýchá, se nedá popsat. Ta energie tam samozřejmě proudí, i když je v údolí spousta lidí, člověk ale musí být o to vnímavější. A tak to je i s kuželníkem – genius loci tohoto místa je nepřenositelné a nenahraditelné. Však si přijďte také dát pár doušků ze vzdušných lázní – z Ratibořic. Kuželník O historii i současnosti kuželníku jsme si povídali s Jiřím Kmoníčkem, ředitelem obecně prospěšné společnosti Centrum rozvoje Česká Skalice.

I my tvoříme příběh Kladského pomezí

Další příběhy