Kladské pomezí

Putování Krajinou příběhů

04. 02. 2022

  • Putování Krajinou příběhů

Němcová, Čapek i Jirásek prožili své dětství na severovýchodě Čech, v místě známém jako Kladské pomezí. Zdejší skály, údolí a krajové zvláštnosti se staly nedělitelnou součástí jejich díla.

Dáma má přednost, a proto se nejprve budeme věnovat naší nejslavnější spisovatelce. Cesta Boženy Němcové měří 40,5 kilometrů, značena je červenou turistickou značkou a začíná v Náchodě. Zde můžeme projít zámeckou alejí pojmenovanou po kněžně Kateřině Zaháňské. Cesta nás vede důležitými místy spojenými s životem Boženy. Navštívíme Červený Kostelec, kde po svatbě bydlela se svým manželem Josefem Němcem. Ocitneme se v Ratibořicích, místě jejího dětství a putování zakončíme v Chvalkovicích. Na zdejším zámečku se mladá Barunka naučila základy společenské etikety. Chvalkovice Cesta bratří Čapků (47,5 km) je značena červenou turistickou značkou a začíná v Úpici, kde sourozenci prožili dětství. Stezka prochází Malými Svatoňovicemi, kde se Karel Čapek narodil. Na náměstí nalezneme Muzeum bratří Čapků i park s interaktivními prvky pro děti. Odsud pokračujeme směrem na Trutnov a naši cestu zakončíme v Horní Malé Úpě. Svatoňovice Zatímco cílem předchozí trasy byly Krkonoše, Jiráskova cesta nás vede po hřebenech Orlických hor. Začíná v Broumově, kde autor Starých pověstí českých, chodil na německé gymnázium. Mezi další zastávky stezky patří Police nad Metují (Muzeum Merkuru a papírových modelů), Hronov (Jiráskovo rodiště), Peklo (výletní restaurace od Dušana Jurkoviče, dějiště jedné ze spisovatelových povídek), Nový Hrádek (jediná rozhledna na větrné elektrárně) a přes nejvyšší vrchol Orlických hor (Velká Deštná) až do Litomyšle. Trasa je určená pro zkušenější – svou délkou (170 km) a vysokým převýšením je ovšem splněným snem milovníka turistických výzev. Hronov Doposud jsme probírali trasy zdolatelné v řádu několika dní. Vnímat je lze jako rozcvičku před výpravou pro opravdové fajnšmekry. Via Czechia vede přes celou Českou republikou od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod v blízkosti státní hranice a překračují nejvyšší vrcholy většiny našich hor. Severní stezka zahrnuje rovněž oblast Kladského pomezí. Pokud se na ní vydáte, navštívíte Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny, rozhlednu Na Signálu, Jiráskovu turistickou chatu na Dobrošově a řadu dalších dominant Krajiny příběhů. Pokud se rozhodneme absolvovat Severní i Jižní stezku, čeká nás pěší či cyklo putování o délce více než 2000 kilometrů. Jiráskovka Samozřejmě můžete udělat i malou odbočku do některých míst, které se postupně přidávají mezi Přátelská místa. Nabídnou vám zde pitnou vodu, úschovu zavazadla, možnost nabití telefonu a řadu dalších užitečných služeb zdarma nebo za zvýhodněnou cenu. Vše podstatné naleznete na www.viaczechia.cz

Do našeho kraje vedou samozřejmě i další dálkové trasy, z těch nejznámějších zmiňme alespoň Stezku Českem nebo Svatojakubskou cestu.

Na viděnou v Kladském pomezí!