Kladské pomezí

Rekonstrukce na Devatenáctce pokračovaly i v roce 2020

28. 11. 2020

  • Rekonstrukce na Devatenáctce pokračovaly i v roce 2020

Rok 2020 bude v bunkrácké branži jako i jinde spjat s nepříznivou epidemiologickou situací. I přes covid se ale v roce 2020 podařilo uskutečnit v muzejním objektu T-S 19 TUROV hodně práce, pojďme se na ní ve stručnosti podívat.

„V době jarní vlny covidu jsme se věnovali převážně práci v dílně nebo doma. Připravujeme v horním patře repliku dobových rozvodů elektřiny, takže bylo i jednotlivě dost práce s přípravou tisku na 3D tiskárně. Na objektu jsme z pochopitelných důvodů být nemohli“ řekl předseda místních bunkráků Jakub Joudal.

„Od května do září jsme museli zintenzivnit činnost na objektu. Prováděli jsme návštěvníky, pracovali na terénních úpravách okolo objektu a uvnitř pokračovali v nedodělané práci z předešlého roku“, navazuje místopředseda spolku Jan Joudal. Před objektem se podařilo zakopat několik desítek kusů ocelových jehel pro uchycení ostnatého drátu. Sdružení bude postupně dodělávat ještě chybějící kotvící oka a pracovat na replice protipěchotní překážky. TS 19 Turov „Uvnitř objektu se podařilo zazdít na míru vyrobené zárubně do levé střelecké místnosti a dokončit omítky v ubikaci pro 4 muže ve spodním patře. Tuto ubikaci jsme i vybílili čímž se zařadila k místnostem, které máme na objektu po stavební stránce vyřešené“ informoval o postupu rekonstrukce Jan Joudal.

„I když jsme se na podzim již znovu sejít nemohli, pracovali jsme jednotlivě na přípravě elektroinstalace. I Přesto bych rok 2020 hodnotil jako rok úspěšný, podařilo se nám udělat hromadu důležité práce, která je navíc pro návštěvníky na první pohled viditelná. V roce 2021 plánujeme dokončit repliku protipěchotní překážky, udělat zmíněné nové rozvody elektřiny v horním patře objektu a pokračovat v rekonstrukci ve spodním patře, kde nás nyní čeká místnost zemní telegrafie. Až se epidemiologická situace uklidní, chtěl bych všechny k nám na objekt pozvat, jsme zde pravidelně poslední víkend v měsíci od března do listopadu. Podrobnosti a fotografie najdete na našem facebookovém a instagramovém profilu“ zakončuje rok 2020 předseda sdružení Jakub Joudal.  

Text: Jan Vachtl