Kladské pomezí

Rozsviťme Vilu Čerych

21. 05. 2019

  • Rozsviťme Vilu Čerych

Česká Skalice - Do nejkrásnější místnosti Vily Čerych, jídelny, chceme po 70 letech navrátit repliky dobových svítidel. Ta původní v průběhu let zmizela a nikdy se nenašla. Jejich podobu známe jen z fotografie pořízené roku 1924, tedy v roce výstavby, a nákresu architekta Otakara Novotného. Na vytvoření světel nyní vybíráme finanční prostředky prostřednictvím platformy Darujme.cz.

Díky obnově světel v jídelně připomeneme slavného architekta budovy – Otakara Novotného. Světla chceme vytvořit dle kresleného návrhu právě od něj. Dalším vodítkem je dochovaná fotografie. Bude to trochu detektivní práce. Na pomoc s výrobou si přizveme české sklárny.  čerych světla historicka  Kompletní náklady odhadujeme na necelých 200 000 Kč a žádáme o pomoc Vás, naše příznivce a přispěvatele. Na www.darujme.cz/projekt/1201705 můžete sami zvolit částku, kterou přispějete a tím nám pomůžete navrátit Vile Čerych další z prvků v původním stylu.  čerych světla nyní  Rozsviťme Vilu. Doslova i přeneseně. Rozsviťme ji novými návštěvníky, kteří se budou zajímat o příběh Vily Čerych a odkaz pana Ladislava Čerycha, vizionáře a mecenáše, který byl jedním ze zakladatelů programu Erasmus. Můžeme jim na příkladu rodiny Čerychů vyprávět celou československou a českou historii, udělat z místa živou učebnici. Studenti a hosté pak budou o zážitku vyprávět dál a také se k nám vracet. 

Za jakýkoliv, byť symbolický, příspěvek Vám předem děkujeme a těšíme se na setkání s Vámi nejen při akcích konaných ve Vile Čerych. 

Bc. Sabina Štelbaská