Kladské pomezí

Rtyňská kultura žije!

23. 11. 2020

  • Rtyňská kultura žije!
Kulturní dění ve Rtyni v Podkrkonoší, stejně jako jinde, v posledních týdnech zasáhla vládní nařízení, vydaná v souvislosti s nepříznivou epidemickou situací v naší republice. I přesto zde kultura žije dál. 
Opět byla zahájena tvorba nových videobesed, jejichž přehled vám přinášíme. 

Čarodějnické procesy na Kladském pomezí
Po hornických památkách okolo Rtyně 
Orlicko-kladský varhanní koncert 


Zároveň proběhla soutěž Rtyňské foto 2020, jejíž letošní ročník se odehrál v nezvyklém duchu. Protože tradiční výstava fotografií letos nepřicházela v úvahu, museli jsme soutěž pojmout jinak. Celkem 102 zaslaných fotografií bylo anonymně předáno odborné porotě, v níž zasedali členové trutnovského fotoklubu v čele s panem Ctiborem Košťálem. V tutéž dobu byla určena laická porota, která rovněž anonymně ohodnotila zaslaná díla. Dne 18. listopadu došlo k očekávanému vyhlášení výsledků. A jak hodnocení dopadlo?

Hodnocení odborné poroty:

1.       Dominik Mach – snímek Dokonalá geometrie (klidná a zároveň velmi dynamická fotka)
2.       Radoš Notek – snímek Hra (velmi působivá jednoduchá až smutná aranž)
3.       Andrea Vernerová – snímek V prachu Okavanga I. (krása okamžiku s velkou dávkou napětí) 

Zároveň se porota shodla na udělení zvláštní ceny Dominiku Machovi za jeho další fotografii s názvem Dvě věže, v níž ocenila prosazování maximálního minimalismu.

 Hodnocení laické poroty:

1.      David Vacek – snímek Rtyňské záduší
2.      Zdeněk Balcar – Šumavské výhledy
3.      Josef Hejna a Andrea Vernerová (snímek V prachu Okavanga I.)

Výhercům srdečně blahopřejeme!

Všechny zaslané fotografie byly se souhlasem jejich autorů umístěny ve formě videa na Youtube kanál města Rtyně v Podkrkonoší. Vítězné výtvory budou v nadcházejících dnech vytištěny a umístěny na vývěsní plochy ve Rtyni v Podkrkonoší, kde se s nimi mohou seznámit obyvatelé našeho města. Tímto děkujeme všem, kteří zaslali své výtvory, a doufáme, že se v hojném počtu zúčastní i v příštím roce, kdy jak očekáváme, proběhne soutěž a výstava již v tradičním duchu.