Kladské pomezí

SBÍRKA NA JIRÁSKOVU CHATU KČT

21. 07. 2020

  • SBÍRKA NA JIRÁSKOVU CHATU KČT
Téměř stoletá Jiráskova chata Klubu českých turistů, která byla postavena roku 1923 podle plánů architekta Dušana Jurkoviče v Dobrošově na Náchodsku, se chystá na zásadní revitalizaci. Zapojte se do veřejné sbírky, díky níž turisté chatě vrátí původní Jurkovičův odkaz a vdechnou jí nový život.

ZAPOJTE SE DO SBÍRKY ZDE.


V květnu 1923 byla zbourána stará chata a v září 1923 stála na vrcholu již nová Jurkovičova chata! U příležitosti 70. narozenin Mistra Aloise Jiráska dostala chata jeho jméno. Nyní jsme odstartovali projekt revitalizace, který má na tuto historii navázat. Jiráskova chata v Dobrošově (okres Náchod) je zdejší významnou dominantou a zároveň národní kulturní památkou, která se v roce 2023 dočká stého výročí své existence. Proč potřebujeme chatu opravit?
 
V současné době nám chata neumožňuje celoroční provoz - musíme opravit izolaci budovy. Dnes zde vznikají velké energetické ztráty a z toho důvodu je možné ubytovat veřejnost jen od dubna do konce září, jinak je uvnitř jen 12 stupňů Celsia.  
 
Chceme vyjít vstříc současným výletníkům a zlepšit kvalitu ubytování - vícelůžkové pokoje zmenšíme na dvou - či třílůžkové, WC a sprchy se z chodby přemístí do jednotlivých pokojů.
 
Obnovíme hospodářské budovy - tzv. depandance. Toto zázemí je nezbytné pro provoz chaty i jako alternativní způsob lacinějšího ubytování pro větší turistické skupiny.
 
Počítáme také s venkovními úpravami okolí chaty dle původních plánů D. Jurkoviče a rádi bychom zřídili novou naučnou stezku s pěti zastaveními z Nového Města nad Metují.  
 
Celkový rozpočet představuje 10 milionů korun. Tuto sumu chce náš náchodský odbor KČT pokrýt z vlastních prostředků (v současnosti máme cca 1 milion korun), z dotací a grantů nebo z veřejné sbírky, kterou vám nyní představujeme díky Darujme.cz. Jiráskova chata Občanská iniciativa v podobě drobných darů je pro Jiráskovu chatu pověstná. Podle soudobých záznamů přispělo do sbírky na přestavbu chaty v roce 1923  384 občanů a organizací z celých Čech. Sbírka tehdy vynesla 213 149 Kč, 11 000 cihel a 31 m3 písku. Jména 76 význačných dárců jsou vytesána do kamenů podezdívky chaty.

Naši podporovatelé: Město Náchod, Nové Město na Metují, Kabinet architektury, pivovar Primátor a další dárci. Děkujeme!

„Veřejnost proto žádáme, aby na sbírku přispěla. Jsme dobrovolný spolek lidí, kteří se věnují turistice a kterým není Jiráskova chata lhostejná. Pouze vlastními silami to nezvládneme.“


Jaroslav Rohulán
místopředseda náchodského odboru Klubu českých turistů