Kladské pomezí

Setkání umělců s veřejností nabídnou Dny otevřených ateliérů

15. 05. 2023

  • Setkání umělců s veřejností nabídnou Dny otevřených ateliérů

11. ročník dvoudenního výtvarného festivalu Dny otevřených ateliérů pozve návštěvníky i letos na padesátku míst v celém královéhradeckém kraji. Centrum uměleckých aktivit tak o víkendu 10. a 11. června nabídne exkluzivní nahlédnutí do dílen, ateliérů a galerií, muzeí a artcenter v Hradci Králové, Rychnově, Náchodě, Trutnově, Josefově, ale i mnoha dalších městech a obcích.

„Akce má napomoci především k prohloubení dialogu mezi umělci a širokou veřejností, setkání umělců a v neposlední řadě také k udržitelnému cestovnímu ruchu a tzv. slow turistice. Ateliéry prezentujeme na webu medailonky jednotlivých míst, včetně praktických informací a interaktivní mapy,“ zve na Dny otevřených ateliérů ředitelka Centra uměleckých aktivit Martina Erbsová.  Dny otevřených ateliérů Novým stanovištěm bude kulturní centrum v bývalé německé škole v obci Šediviny, který provozuje spolek Schule. Za zmínku rozhodně stojí Ateliér Mozaika v Hradci Králové nebo Ateliér kreativní recyklace ve Vrchlabí.  

Centrum uměleckých aktivit pořádá Dny otevřených ateliérů už od roku 2010. Letos se tedy uskuteční už 11. ročník. Záměrem akce je prezentovat pestrost uměleckých aktivit v Královéhradeckém kraji neformálním způsobem – nakouknutím pod ruce výtvarníkům, sochařům nebo hrnčířům, prohlídkou prostor, ve kterých se tvoří, hněte, maluje, ale i vystavuje. Někteří umělci pro návštěvníky chystají i workshopy, během kterých si mohou dospělí i děti vyzkoušet různé techniky a doslova osahat materiály, z nichž pod rukama kreativců vznikají díla malých i velkých rozměrů.   Dny otevřených ateliérů Vyzkoušet si práci s hlínou mohou návštěvníci třeba v Ateliéru keramiky a dílně U dubu, které nově sídlí v Pilnáčkově továrně. Na různé dílny pro veřejnost včetně prohlídky kovárny láká Bastion XII v Josefově. V Polomu se bude malovat v Galerii SANDALWOOD a pestrý doprovodný program chystá i Fara v Sudslavě.  

„Tomu, kdo se chce jen dívat, můžeme doporučit návštěvu muzeí a galerií, ale třeba i virtuálním realitu v herně HOLODECK v Hradci Králové nebo sochaře a řezbáře Rolanda Hantla v Mladých Bucích.,“ doplňuje Martina Erbsová. 

Dne otevřených ateliérů se ale účastní i renomované instituce z celého královéhradeckého kraje. Muzeum východních Čech otevře svou restaurátorskou dílnu, otevřena bude i Galerie výtvarného umění v Náchodě, nově zrekonstruované Muzeum krajky ve Vamberku i Dětská galerie Lapidárium v Broumově. 

Dny otevřených ateliérů jsou také skvělou příležitostí pro rodinný výlet – třeba na kolech. Vstup je během víkendu zdarma. Kompletní seznam zúčastněných najdete na stránkách: www.doahk.cz