Kladské pomezí

ŠIJEME ROUŠKY POLICKO

23. 03. 2020

  • ŠIJEME ROUŠKY POLICKO

Čtyřicet dobrovolnic již 7 dní v kuse šije roušky pro ty, kteří je potřebují. Rozdaly jich už přes 2000 kusů, a šijí dál, poptávka je stále vysoká. Každé ráno posílají a rozvážejí na potřebná místa stovky kusů.

Dnes už šije celé Česko. Facebooková skupina „Šijeme roušky Policko“ vznikla během prvního víkendu nouzového stavu a za pár hodin sdružila dobrovolníky z Police a Teplic nad Metují i okolí. 

Skupina vznikla z členů mateřského centra MaMiNa, skautského střediska Skaláci a dalších maminek, babiček, dcer, vnuček a jiných dobrovolníků. Ti, co šít neumí, začali pomáhat, jak jen dovedli. Z některých žen se švadleny staly přes jedinou noc. Další desítky lidí pomáhají darováním materiálu nebo „jen“ podporou na sociálních sítích, či osobně při předání roušek nebo při náhodném setkání ve městě během čekání před obchody.  Roušky_Police Na začátku bylo hlavním úmyslem pomoci především sociálním službám a seniorům, nicméně se změnami situace se ze dne na den tento záměr měnil. Dobrovolnice začaly šít pro své rodiny, příbuzné, kamarády i sousedy. Zároveň s přehledem rouškami zásobovaly okolní ordinace lékařů, zdravotní středisko, místní prodavačky, poštu či obsluhu benzínové pumpy. Snažily se být oporou úřadům v Polici i Teplicích nad Metují, ale také nemocnicím v Trutnově i Náchodě a ordinacím EDUMED s.r.o.  Roušky dodaly také do DD Teplice nad Metují i Police nad Metují a Domu s pečovatelskou službou. Prostřednictvím lékárny v Polici nad Metují navíc zásobují také místní občany. Pro ně jsou vyráběny roušky v balíčcích po dvou kusech. Součástí balíčku je i návod, jak roušku udržovat.  Roušky_Police01 Švadlenky ve svém úsilí nejsou samy. Velkou oporou jim jsou dobrovolnice, které pro ně vyrábí šňůrky, dále Lukáš Vacek, který na své 3D tiskárně vyrábí pomocníka pro výrobu šňůrek, či Martin Cibulka, který denně sváží ušité roušky. Nesmíme zapomínat ani na pana Jenku, který vždy opraví každý šicí stroj. 

Největší poděkování a respekt patří všem, kteří oprášili své šicí stroje a rozhodli se pomoci ostatním, a to nejen ve skupině „Šijeme roušky Policko“.

Za „Šijeme roušky Policko“, Martina Frydrychová