Kladské pomezí

Štrúdlojízda vyvrcholila vítězstvím jabloně u Lidmanů z Machova v anketě Strom roku

30. 10. 2020

  • Štrúdlojízda vyvrcholila vítězstvím jabloně u Lidmanů z Machova v anketě Strom roku

Obrovská podpora místní komunity, ale i dalších desítek lidí z celé republiky posunula jabloň u Lidmanů z Machova do čela soutěže Strom roku. Jediný ovocný strom v anketě zvítězil s jasnou převahou, když získal více než třetinu všech hlasů mezi 12 finalisty. Od květnové nominace MAS Stolové hory do 20. října, kdy byla jabloň korunována, děti nakreslily desítky obrázků stromu, byly napečeny stovky štrúdlů a vznikla oslavná písnička. Nyní se jabloň těší na odborné ošetření a únorové hlasování v evropském kole soutěže.

Ovocné stromy neodmyslitelně patří k českému venkovu, zvlášť původní staré odrůdy odkazují na dlouholetou tradici sadařství. Jabloň na zahrádce hostince U Lidmanů je jednou z nich. A kdo z nás rád nevzpomíná na výborný štrúdl od babičky? Místní nadšenci jich v posledních týdnech napekli stovky, aby strom ve finále podpořili. V prvním říjnovém týdnu, kdy již probíhalo tajné hlasování, vyvrcholila několika měsíční kampaň akcí Tour de štrúdl. Na náměstích v Náchodě, Hronově a v Polici nad Metují byly vyměňovány štrúdly a mošt za hlasy. Z polického rozhlasu k tomu dokonce hrála písnička o jablůňce, která vznikla také díky místním. Jabloň Při čekání na výsledky došlo k upřesnění odrůdy stromu, dle dochovaných spisů se mělo jednat o koženou renetu zimní, odborníci však strom určili jako renetu blenheimskou. Plánované slavnostní vyhlášení vítězů v Brně bylo z pochopitelných důvodů přesunuto do internetového prostředí. Původní plány na velkolepou oslavu se všemi, kdo se do propagace stromu zapojili, tak byly odloženy na příhodnější dobu. Nyní restaurace zeje prázdnotou, avšak vítězství jabloně dalo mnohým alespoň na okamžik zapomenout na současnou nelehkou situaci. Na jaře příštího roku bude MAS Stolové hory usilovat o grant z peněz získaných prostřednictvím zaslaných dárcovských DMS. Finance by měly být použity na nové výsadby ovocných stromů v okolí Machova.

„V anketě Strom roku nehledáme nejstarší nebo nejvzácnější strom. Vítězem se stává strom vzácný pro své okolí, takový, který spojuje místní komunitu bez rozdílu věku. A to jabloň u Lidmanů splňuje beze zbytku“, říká Silvie Sanža z Nadace Partnerství. Jabloň vyhrála odborné ošetření arboristou, které nutně potřebuje. Zahnutý kmen a bohatá koruna vytváří ideální místo k příjemnému letnímu posezení na zahrádce restaurace, která je v kraji vyhlášená příjemnou atmosférou a ochotnou obsluhou. Není tedy překvapením, že právě U Lidmanů probíhá zakončení nejednoho výletu na stolovou horu Bor. Turisté a cyklisté i ze sousedního Polska jsou zde jako doma. Jabloň se stává příhodným místem k výměně manželského slibu, což potvrdilo několik letošních svateb. Jabloň „Nejvíce mě těší skutečnost, a to bez ohledu na konečné vítězství v anketě, že se nám podařilo skrze podporu jabloně vzájemně propojit spoustu místních lidí, kteří by se jinak nepotkali a nepoznali. Už teď je potřeba vyhlížet evropské kolo ankety a připravovat se na další zápolení“, podotýká Pavel Rejchrt, manažer MAS Stolové hory. Vítězství stromu spojilo místní spolky, obce, školy, bývalého i současného majitele restaurace a mnohé další. Celorepublikový ohlas na jasný triumf jabloně v soutěži by snad mohl znamenat velkou podporu celého Česka zkraje roku 2021. V únoru by mělo probíhat hlasování, ve kterém by jabloň u Lidmanů mohla navázat na předchůdkyni Chudobínskou borovici, jež v minulém roce získala ocenění Evropský strom roku.