Kladské pomezí

Únor v Muzeu Náchodska

01. 02. 2024

  • Únor v Muzeu Náchodska

I v únoru můžete zavítat do Muzea Náchodska na zajímavé akce a prohlédnout si jedinečnou výstavu. Ve spolupráci s Galerií výtvarného umění vám totiž vůbec poprvé představí šablony, podle kterých byla vytvořena výzdoba náchodských budov. Po zimní pauze se vrací také cyklus muzejních sedánků a těšit se můžete na tradiční sousedský masopust.

Únor bývá v řadě muzeí měsícem, kdy se toho moc neděje a probíhají hlavně přípravy na další návštěvnickou sezónu. To ale neplatí pro Muzeum Náchodska, které pro vás i v únoru chystá řadu akcí, na které by vás rádo pozvalo.   Muzeum Náchodska Hned z kraje února odstartuje letošní cyklus muzejních sedánků – přednášek s odborníky na různá témata. První přednášku pro vás chystá archeolog Mgr. Jan Tůma, který vám představí vědeckou činnost zakladatele muzea v Náchodě Jana Karla Hrašeho. Přednáška se uskuteční ve středu 7. února 2024 od 17 hodin v prostorách přednáškového sálu ve Staré radnici (čp. 1) na Masarykově náměstí v Náchodě. Vstup je zdarma. 

Druhý únorový víkend se ponese v duchu masopustu. Ten v Náchodě proběhne pod taktovkou Střediska volného času Déčko Náchod a Muzeum Náchodska se k němu připojí již tradičně scénkou „stínání medvěda“, na kterou se budete moct podívat v neděli 11. února v prostoru před Starou radnicí.  Muzeum Náchodska Jelikož město Náchod v letošním roce slaví výročí 770 let od první písemné zmínky o městě, tak si i Muzeum Náchodska připravilo něco opravdu speciálního – výstavu nazvanou U nás: Obrazy (z) města Náchoda. Výstavu připravilo ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Náchodě a vy si tak budete moct vůbec poprvé prohlédnout velkoformátové kresby, které sloužily jako šablony k vytvoření figurálních motivů na budovách postavených počátkem 20. století. Tyto více než sto let staré kresby dosud nikdy nebyly vystaveny a byly uloženy v depozitářích muzea. K příležitosti oslav města však budou představeny veřejnosti a vy si je budete moct prohlédnout od 23. února do 21. dubna 2024 ve Výstavní síni Muzea Náchodska na rohu Tyršovy a Zámecké ulice a v GVUN Jízdárna u náchodského zámku. 

Podrobnosti k jednotlivým akcím a aktuální program naleznete na www.muzeumnachodska.cz

Text a foto: Tomáš Menec, Muzeum Náchodska