Kladské pomezí

V anketě Strom roku reprezentuje Královéhradecký kraj Rtyňská lípa svobody

16. 08. 2018

  • V anketě Strom roku reprezentuje Královéhradecký kraj Rtyňská lípa svobody

Vzhledem k letošnímu 100. výročí vzniku Československa mohly být do ankety Strom roku přihlášeny pouze Stromy svobody, tedy stromy odkazující k české státnosti a boji za svobodu. Jedná se o stromy sázené na oslavu vzniku samostatného státu, na oslavu konce války, ale třeba také na protest proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy.

Stromy svobody jsou spojovány především s rokem 1918. Jejich výsadba však probíhala většinou až v roce následujícím. Po vyhlášení samostatné republiky na zasazení nebylo příliš času, protože se blížila zima. Většina stromů, která měla připomínat a oslavovat konec 1. světové války a samostatnost republiky tak byla vysazena až na jaře roku 1919. Výsadba stromů svobody byla na většině míst pojata jako oslava konce války a měla lidem postiženým válečnými událostmi vlít víru v lepší budoucnost. Čtyřletý konflikt přinesl mnoho utrpení a přeživší hledali důstojný způsob, jak uctít památku těch, kteří zahynuli. Budování pomníků bylo finančně nákladné, což bylo částečně také důvodem, že se nejprve vysazovaly stromy a až později se budovaly pomníky se jmény padlých.
Lípa svobody 02
Rtyňskou Lípu svobody vysadila 13. dubna 1919 tělocvičná jednota Sokol za účasti žáků, učitelského sboru, zástupců obce a občanů blízko místního hřbitova, kde se dnes říká V lipce. Rtyňská Lípa svobody se v letošním roce probojovala v celostátní anketě Strom roku do finále. O hlasy do 25. září soutěžilo 12 Lip svobody, které porota vybrala z 56 návrhů. Výsledky hlasování budou vyhlášeny 11. října v Brně.
Lípa svobody 01
Dříve se ve Rtyni u Lípy svobody konaly různé slavnosti. V letošním roce chce město na tuto tradici navázat a u příležitosti 100. výročí vzniku republiky zde malou vzpomínkovou akci uskutečnit a vysadit nový Strom svobody 2018.
Strom republiky  
Text: Iva Nocarová, Lada Bartoníčková
Foto: Marek Olbrzymek