Kladské pomezí

V červnu se otevřou ateliéry v celém Královéhradeckém kraji, zahájení bude ve Skalici

17. 05. 2024

  • V červnu se otevřou ateliéry v celém Královéhradeckém kraji, zahájení bude ve Skalici

Už 12. ročník víkendového výtvarného festivalu se uskuteční v Královéhradeckém kraji a v sousedních regionech 14.-16. června. Do otevřených ateliérů, dílen, muzeí a galerií zvou návštěvníky řemeslníci, umělci, designeři i tvůrčí spolky a skupiny. Zahájení letošního ročníku se chystá v Galerii Luxfer Open Space v České Skalici. Dny otevřených ateliérů (DOA) jsou ideální příležitostí vyrazit na výlet po kraji a užít si program třeba i s dětmi.

Každý rok na jeden červnový víkend otevřou výtvarní*é umělci*kyně – malíři*ky, sochaři*ky, designéři*rky, mistři*yně starých řemesel, nositelé*ky letité tradice své ateliéry, aby se podělili o momenty, kdy jejich díla přicházejí na svět. Pro návštěvníky je to příležitost udělat si výlet do míst, kam by se často nedostali,“ zve na DOA ředitelka Centra uměleckých aktivit Martina Erbsová.   DOA Centrum uměleckých aktivit pořádá DOA už od roku 2013. Každým rokem se akce účastní i padesátka míst v Hradci Králové, Josefově, Rychnově nad Kněžnou, Hořicích a Jičíně, Trutnově, Polici nad Metují, ale také Žamberku, Vysokém Mýtě, Semilech a mnoha větších i menších městech. Kompletní seznam s mapou najdou výletníci na stránkách doahk.cz.

Naplánovat si tak mohou jeden den nebo klidně celý víkend. Při dobrém počasí se nabízí i možnost cyklovýletů – třeba podél Labe.  

Po Labské stezce se z Hradce Králové mohou návštěvníci vydat třeba do Josefova a Dvora Králové. Místní muzeum láká na expozici textilního tisku a oblíbeného modrotisku. Ten si dokonce může každý vyzkoušet a potisknout si donesené oblečení nebo látky.   DOA Na výstavu Malý princ v Krkonoších láká Vrchlabí. Tradičním řemeslům tam budou kralovat díla z keramiky a drátěné plastiky. Své místo v tomto regionu si drží i textilní tvorba, ryté sklo nebo paličkovaná krajka.  

Zpracování vlny i krmení oveček nabízí Přádelna Poniklá a Medový obchod. Na místě se účastníci seznámí s celým procesem od stříhání ovcí až po předení na kolovratu. Na prohlídky přádelny je ale dobré objednat se předem. Zájem je tu totiž veliký.  

I letos má na DOA zastoupení šperkařství. V Hradci Králové v Ateliéru Petrlenka ve Špitálské ulici, v Potštejně to bude v dílně Sylvie Majerové, která se věnuje šperkům ze zlata, stříbra a barevných kamenů. Ty bude na místě možné i zakoupit.   DOA Spolek Neoficiální umělecká scéna (NEO) z Rychnova nad Kněžnou zve dokonce i na kulturní program. Slam poetry a živá hudba, řemesla a umění propojují už více než dva roky umělce a kreativce z různých oborů. Ti také pořádají výstavy a další akce. Snaží se ale i o oživení veřejného prostoru uměním.  

Podobně to má i hradecký HOZOK, který sídlí v areálu bývalé továrny ZVU. Jejich program zahrnuje výstavu, ukázky tvorby spřízněných umělců i divadelní představení. 

Do ateliéru fotografa se dostanou návštěvníci ve Vysokém Mýtě nebo v trutnovském UFFu. 

Slavnostní zahájení DOA se koná v pátek 14.6. v Galerii Luxfer Open Space v České Skalici.

Podrobnosti, mapku, otevírací dobu ateliérů naleznete na webu www.doahk.cz, který se průběžně aktualizuje.

PLAKÁT