Kladské pomezí

V knihovně Břetislava Kafky v Červeném Kostelci dnes proběhla konference Léto 2016 v Kladském pomezí

03. 05. 2016

  • V knihovně Břetislava Kafky v Červeném Kostelci dnes proběhla konference Léto 2016 v Kladském pomezí

V úterý dne 3. května 2016 uspořádala destinační společnost Branka, o.p.s. Regionální tiskovou konferenci, jejímž cílem bylo zástupce médií seznámit s těmi nejaktuálnějšími informacemi z oblasti cestovního ruchu v regionu a předvést jim tak lákadla, která jsou pro turisty připravena na letní sezonu 2016. Akce se konala v prostorách Multifunkčního centra v Knihovně v Červeném Kostelci, kde jednotliví aktéři osobně představili své turistické novinky.

V úvodu konference bylo představeno v ucelené prezentaci Kladské pomezí 2016 celkem 14 krátkých příspěvků a tak už v první půl hodině byli návštěvníci seznámeni s připravovanými novinkami. Zmíněny byly i cyklobusy, které letos přicházejí rovněž s novinkou a to s prodloužením první páteřní trasy vedoucí z Hradce Králové, která bude nově zajíždět i do Janovic, Jívky a Radvanic a tak se zlepší dostupnost Jestřebích hor nebo dolu Bohumír. Cyklobusy poprvé vyjíždějí už 28. května. Nechyběla ani zmínka o oblíbeném Toulavém baťohu, se kterým už třetím rokem můžete sbírat samolepky a soutěžit tak o zajímavé ceny. Poté měli prostor jednotliví aktéři cestovního ruchu na podrobnější prezentaci svých atraktivit.

Jako první se svým příspěvkem vystoupila Ilona Zatloukalová z pevnosti Josefov, aby představila Traxlerovu sýpku, akce jako Gladiator Race, Oživlý Josefov, Špitál Art a především novinku v podobě vstupného ALL INCLUSIVE platící do několika objektů pevnostního města. Další příspěvek byl zároveň i pozvánkou na jedinečnou akci do České Skalice, která se koná 28. 6. 2016, což je přesně 150. let ode dne, kdy se těmito místy prohnali boje prusko-rakouské války. „Srdečně vás zveme na komentované prohlídky bojiště nebo do areálu Barunčiny školy, kde bude ke zhlédnutí živý obraz Lazaret.“: vyzývá posluchače sám starosta města Martin Staněk. Pana starostu doplnil ještě Jiří Kmoníček z Centra rozvoje Česká Skalice s novou mobilní aplikací zaměřenou na bitvu 1866 odehranou na Českoskalicku, která bude oficiálně představena při výše zmíněné akci konané 28. 6. 2016.

V Babiččině údolí vzniká během posledních dnů nové muzeum nazvané Herecký dům Viktorka. Za projektem stojí režisér Tomáš Magnusek, který sem rovněž osobně přijel, aby návštěvníkům konference představil svůj projekt a seznámil je s jeho vznikem. Na programu byla dále pozvánka na druhý nejprestižnější turnaj v lukostřelbě zdravotně postižených Paralympic Qualifying 2016, který se odehraje mezi 11. a 19. červnem 2016 v Novém Městě nad Metují. Posluchače přijel osobně pozvat místostarosta města Nové Město nad Metují Michal Beseda. Správce pevnosti Dobrošov Richard Švanda rovněž lákal na akce a novinky. Jednalo se například o unikátní model lehkého opevnění, které se stavělo od roku 1936 na území Československa, nové informační tabule a expozice prezentující práci dělníků na pevnosti v letech 1937-1938 nebo kopie protibetonového granátu, kterým Němci ostřelovali srub Můstek v době války. Město Náchod ve spolupráci s Regionálním muzeem v Náchodě, Statním okresním archivem Náchod a Hotelem U Beránka otevřelo novou výstavní síň věnovanou architektu Janu Letzelovi, se kterou návštěvníky seznámil Jan Špaček, odborný pracovník pro kulturu, sport a CR města Náchod. Následně prozradil také plány na další roky, jako jsou Park osobností a výstavní síň věnovaná Josefu Škvoreckému. Do nově otevřeného muzea Pod Čepicí v Hronově zvaly jeho zakladatelky Lenka Grimová a Martina Špringová, které hosty seznámily s nynější expozicí, programy pro školy a také plánovanými akcemi.

Za sportem se vydejte do Police nad Metují, kde vám přímo v polickém infocentru půjčíme koloběžku.“: zve Jana Rutarová, vedoucí pracovnice v Pellyho domech. „Mimo půjčení koloběžek vám v infocentru i poradí, kam se na ní v okolí Police vydat.“: dodala. I důl Bohumír se řádné přichystal na sezonu. O tom přítomné přesvědčila Květa Dufková, která představila novinky v podobě originálních mzdových výkazů, fárací oděv fasovaný v roce 1960 nebo velmi cenné originální důlní mapy. Z toho všeho teď vzniká Nová galerie Starých fotografií a expozice předmětů důlních činností, která byla slavnostně otevřena v pátek 29. 4. 2016. S dalším příspěvkem vystoupil starosta obce Malé Svatoňovice Vladimír Provazník. Ten účastníky pozval na letošní srpnovou pouť a den obce, které se stanou vrcholem oslav třístého svatoňovického jubilea. Dále zástupkyně Branky, o.p.s. Lenka Lembejová představila nového člena Kladského pomezí, kterým se stalo Podzemní město Osówka v nedalekém Polsku. Jedná se o poslední, hlavní, největší a nejrozsáhlejší Hitlerovo sídlo stavěné v Dolním Slezsku, které se nachází přibližně 1 km od obce Kolce.

Na závěr konference vystoupila ředitelka hostující Městské knihovny v Červeném Kostelci Marcela Fraňková, aby představila novou expozici v Domku Boženy Němcové věnovanou významnému červenokosteleckému rodákovi Břetislavu Kafkovi, uměleckému sochaři a především světově uznávané kapacitě v oborech experimentální psychologie a parapsychologie.  

„Jsme velice rádi, že se konference mohlo účastnit tolik aktérů z různých oblastí. Věříme, že jsme se díky tomu všichni obohatili a že letošní sezona 2016 bude velmi úspěšná.“: shrnul závěr konference předseda správní rady Branky, o.p.s. Zdeněk Špringr.

Přímo v bývalých půdních prostorách knihovny si návštěvníci mohli prohlédnout také ukázku z děl výjimečného červenokosteleckého rodáka Břetislava Kafky nazývaného mistrem elixíru mládí. Při této příležitosti proběhlo také slavnostní přejmenování knihovny na Knihovnu Břetislava Kafky. Potom měli účastníci možnost zúčastnit se komentované prohlídky Domku Boženy Němcové.

V neposlední řadě bylo na konferenci navázáno tradiční jarní setkání zástupců z informačních center Kladského pomezí. Kromě výměny zkušeností a burzy propagačních materiálů si sebou odnesli i letní vydání turistických novin Kladského pomezí, jejichž hlavním letošním tématem je 150. výročí prusko-rakouské války. Díky nim se tak nejen návštěvníci dozvědí, na jaké novinky se v regionu mohou těšit, jaká slavná jubilea se budou slavit nebo jaká místa mohou navštívit v pondělí.

Název položky Název položky Název položky Název položky Foto: Jan Záliš