V Malých Svatoňovicích už nyní poskytují místa v nově zřízených dětských skupinách
15. 03. 2025
Obec Malé Svatoňovice nabízí od 1. dubna rodičům malých dětí službu péče o dítě od 1 roku do 6 let ve dvou nově vznikajících dětských skupinách Malíčci a Palečci. Služba je určena nejen pro místní děti, ale i děti z okolních obcí a měst. Pro více informací jsme se zeptali starosty obce Malé Svatoňovice Vladimíra Provazníka.
1. Co vás vedlo k tomu, že jste se jako obec rozhodli založit dětské skupiny?
Prvním impulsem byl velký zájem rodičů o umístění dětí do Mateřské školy v Malých Svatoňovicích, který enormně převyšoval maximální možnou kapacitu zařízení. V té době byly zveřejněny dotační příležitosti na vytvoření nových dětských skupin, a jelikož jsme hledali využití pro volné prostory u zakoupeného objektu ubytovny, tak jsme toho využili. Po odsouhlasení záměru zastupitelstvem obce jsme podali žádost na vybudování kapacit pro dvě dětské skupiny. S žádostí jsme uspěli a tak jsme mohli zahájit realizaci projektu. Později se začali objevovat informace o chystaných legislativních změnách ohledně povinnosti obcí zajistit umístění dítěte do předškolního zařízení, což se objevilo i v chystané novele zákona č. 247/2014 Sb. o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, která nyní prošla schválením v Senátu ČR. Jsme tak rádi, že jsme připraveni zajistit místo dětem v předškolním zařízení i z tohoto důvodu a dostát tak nové zákonné povinnosti, jež by měla začít platit od 1. ledna roku 2026.
2. Jakou podobu bude mít služba péče o děti ve vašich dětských skupinách?
Od 1. dubna budou otevřeny dvě dětské skupiny, každá s kapacitou 12 dětí. Jsou určeny pro děti od 1 roku do začátku školní docházky. O děti se budou starat v každé skupině minimálně dvě pečující osoby, které mají zkušenosti s péčí o děti a absolvovaly akreditovanou zkoušku Chůvy pro děti v dětské skupině. Kromě toho mají některé z nich vysokoškolské pedagogické vzdělání. Všechny chůvy dokáží kromě zajištění základních potřeb také připravit dětem prostředí i program, který podpoří jejich všestranný rozvoj. Důležitý je pro nás empatický přístup respektující individuální potřeby dětí.
3. Jak mají rodiče postupovat, když chtějí dítě do dětských skupin v Malých Svatoňovicích přihlásit?
Na webu www.malesvatonovice.cz/detske-skupiny/ jsou uvedeny všechny důležité informace a
také postup přihlášení dětí. Stačí si stáhnout žádost o umístění dítěte,
vyplnit jej v počítači a zaslat na email: detskeskupiny@malesvatonovice.cz.
Pokud by někdo potřeboval doplnit informace, může nás kontaktovat na tel.
777 824 294.