Kladské pomezí

V Městské galerii Zázvorka vystavují Naplech

04. 12. 2023

  • V Městské galerii Zázvorka vystavují Naplech
Výtvarná skupina šesti českých a slovenských profesionálních umělkyň, jež tvoří svá díla technikou smaltu.

„Smaltované holky Naplech“ se daly dohromady v roce 2019. Studovaly na uměleckých školách, zejména v Ateliéru keramiky a porcelánu na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze.

Zakladatelka skupiny Helena Hlušičková se ve své tvorbě soustředí na designový porcelán a vztahy mezi lidmi a přírodou. Kamila Housová Mizerová se věnuje sochařské tvorbě a autorskému šperku. Magda Jochcová se specializuje na tvorbu plastik, reliéfů nebo mozaik do interiéru a exteriéru. Daniele Kosové učarovaly velkoplošné smalty, které tvoří spolu spolužačkami v dílně uměleckého smaltu ve Frýdlantě nad Ostravicí. Práce Jany Krejzové jsou postavené na experimentování s opakováním a konceptem. Pracuje s textilem, papírem, věnuje se kresbě i akvarelu. Markéta Škopková se zabývá převážně tvorbou figurální, dekorativní a užitkové keramiky. Vytváří zahradní svítilny, fontány a žardiniery. Naplech Na společné výstavě v Městské galerii Zázvorka prezentují společně díla vytvořená technologií smaltu. Tematicky se dotýkají aktuálního společenského dění, trefně glosují situace a mezilidské vztahy a jejich součástí bývají i nejrůznější příběhy či poselství. Jsou inspirovány mytologií, přírodou a její stavební strukturou. Experimentují s širokými technickými možnostmi, které práce se smaltovou barvou nabízí. Ve společné interakci v prostoru vytvářejí poutavý dialog, jenž zrcadlí velmi osobité, a pro diváka dobře rozpoznatelné, styly uměleckého vyjádření každé vystavujících, jejich rozličné přístupy ke smaltování. Naplech „Při přípravě výstavy jsem se snažila o takové rozmístění, aby spolu díla vzájemně a harmonicky komunikovala. Jaký dialog spolu vedou? To už záleží na interpretaci každého z návštěvníků,“ přibližuje koncept výstavy Naplech galeristka Katrin Patriková.

Výstavu můžete v Městské galerii Zázvorka navštívit až do 17. února 2024. Otevřeno je každý den kromě neděle a pondělí od 10 do 12 a od 12:30 do 16 hodin. Naplech