Kladské pomezí

Výstava Muzea papírových modelů na Zámku v Oleśnici

06. 10. 2017

  • Výstava Muzea papírových modelů na Zámku v Oleśnici

Letošní rok byl v Oleśnici vyhlášen Českým rokem. Před 400 lety zemřel nejvýznamnější majitel Oleśnického panství, Karel II. z Poděbrad, který je podepsán pod dnešní podobou zámku. Byl to jeden z vnuků českého krále Jiřího. A ještě v letošním roce probíhaly od 1. do 17. září v Oleśnici Dny Evropy.

Navíc je polská Oleśnica už 35 let každý podzim centrem polského papírového modelářství. Vždy druhý víkend v září se tady totiž koná jedna z největších soutěží papírových modelářů v Polsku. V posledních letech je tato soutěž zároveň Mistrovstvím Polska.

V letošním roce se na Zámku prezentovalo Muzeum papírových modelů. Připravilo výstavu nejen papírových modelů, ale i prezentaci města Police nad Metují. Panelová výstava o Polici začínala ve vstupní hale a pokračovala do Paláce vdov a končila přede dveřmi sálu, kde byla nainstalovaná výstava papírových modelů. Představili jsme nejvýznamnější stavby z města a okolí s ohledem na návaznost muzejní expozice.

Na panelech jsme postupně představili radnici, starou školu a Suchodolskou kapličku, které se pak objevily i mezi vystavenými modely. Dalšími panelovými exponáty byly klášter, kaple Panny Marie sněžné na Hvězdě a kovárna. Posledně jmenovaný panel měl společnost v podobě několika exponátů, zapůjčených ze soukromé sbírky pana Josefa Drašnara. Výstava byla doplněna o zapůjčené staré pohlednice ze sbírky pana Lukáše Kollerta.

Chodba vedoucí k sálům s výstavou papírových modelů byla lemována obrazy polických výtvarníků Jiřího Samka, Jana Kousala, Jaroslava Soumara, Jiřího Kollerta, Jaroslava Šolce a Miroslava Šimka.

Pak už následovaly dva sály s exponáty papírových modelů. Prezentovali jsme architekturu, modely zvířat, monoposty formule 1 a modely vzniklé podle předlohy z románů Julese Verna. Samotné místo měly modely polických budov.

Výstavu během 17 dní navštívilo přes 800 návštěvníků. Věříme, že se jim výstava líbila a že je inspirovala k návštěvě nejen Muzea papírových modelů, ale i k delšímu pobytu v Polici nad Metují. O výstavě informovala tištěná i internetová média a polský rozhlas.

Za možnost uspořádat výstavu děkujeme Zámku Oleśnica, Biblioteka i Forum kultury v Oleśnicy a modelářům Zdzisławu Możdżeńovi a Kazimierzu Surowiakovi.

Modely na výstavu zapůjčili modeláři Ladislav Badalec, Jaroslav Dlohoška a Zdeněk Smaženka. Modely byly doplněny dalšími ze sbírky Muzea.

Autory fotografií na panelové výstavě jsou: Oldřich Jenka, Milan Zítka, Karel Pfeiffer, Josef Tér a Martina Junková. Staré pohlednice zapůjčil Lukáš Kollert.

Obrazy a grafiky zapůjčili: Jiří Samek, Václav Frydrych (obraz Jana Kousala), Jaroslav Soumar, Jiří Kollert, Jaroslav Šolc, Lukáš Kollert (obraz Miroslava Šimka) a Josef Drašnar (obraz Kovárna neznámého autora). Pan Josef Drašnar navíc laskavě zapůjčil několik kovářských artefaktů ze své sbírky.

 

Pavel Frydrych, Muzeum papírových modelů


Název položky Název položky Foto: archiv Muzea papírových modelů