Kladské pomezí

Zahrada Vily Čerych v neděli otevřela své brány

17. 06. 2019

  • Zahrada Vily Čerych v neděli otevřela své brány

Česká Skalice – Více než 150 návštěvníků zavítalo v neděli 9. června do Vily Čerych. V rámci celoevropské akce Víkend otevřených zahrad se mohli zúčastnit komentované prohlídky zahrady, zahrát si hry a strávit příjemné odpoledne v klidném prostředí. V České republice akci koordinuje občanské sdružení Průvodce parkem.

„V každou celou hodinu vyrazil průvodce se skupinou zájemců na prohlídku zahrady, na které jim přiblížil její jedinečnost a pověděl informace z historie i současnosti,“ uvedla Terezie Netrestová, jedna z místních pořadatelů. „Po prohlídce se mohli návštěvníci odreagovat v zahradě například při hraní her, které tu pro ně byly přichystány,“ dodala Netrestová.  víkend 1 Celé odpoledne se neslo v prvorepublikovém duchu. Průvodci byli dobově oděni. Návštěvníci se mohli občerstvit v zahradní kavárně s nabídkou vynikajících zákusků a domácích limonád. Svou premiéru na veřejné akci si odbyla nedávno obnovená lavička s treláží, která se nachází v klidném zákoutí a donedávna byla posledním chybějícím prvkem v jinak ucelené zahradě. Součástí letošního ročníku Víkendu otevřených zahrad byl i dobročinný bazar, jehož výtěžek poputuje na opravu historického altánu, dominanty této zahrady.  víkend 2 Každý měl možnost zakoupit regionální produkty, upomínkové předměty nebo benefiční víno. Novinkou, která byla ve Vile Čerych poprvé nabízena, je košíkové občerstvení. Pro všechny zvídavé byly přichystány letáčky k naučné stezce zahradou Vily Čerych, zvané Cesta stromů, která je provedla po vzácných a zajímavých dřevinách.

Pokud jste Víkend otevřených zahrad nestihli, nevadí. Další možností, kdy si Vilu i zahradu užijete s výkladem průvodce, bude v pátek 13. září při Dni otevřených dveří. Zahradu si můžete projít i sami. Pokud je branka do areálu Vily Čerych odemčená, jste vítáni.

Bc. Sabina Štelbaská