Kladské pomezí

Znovuobjevený hrad Vízmburk láká do světa středověku

01. 07. 2022

  • Znovuobjevený hrad Vízmburk láká do světa středověku

I my tvoříme příběh Kladského pomezí...

Východočeské Pompeje. Tak se říká hradu Vízmburk u Havlovic, který byl víc než pět století pohřbený v zemi. V sedmdesátých letech minulého století ho zachránil archeologický výzkum PhDr. Antonína Hejny CSc. V současnosti mu život vdechlo Sdružení pro Vízmburk, díky kterému můžete raně gotický hrad navštívit i vy. K prohlídce vás zve správce hradu Lukáš Králík.

Vízmburk Jaká je historie hradu Vízmburk?
Počátky hradu se datují do poloviny 13. století, kdy na místě obchodní stezky vznikl raně gotický hrad. Prvním, v písemných pramenech dochovaným, majitelem byl Tas z Vízmburka, příslušník erbu třmene, který kolonizoval území mezi Českou Skalicí a Adršpachem. Sám Tas byl správcem českého království ve Slezsku a v roce 1303 se stal dokonce královským podkomořím, odpovědným za správu daní. Po jeho smrti hrad několikrát relativně rychle vystřídal majitele, až skončil v držení pánů z Dubé, kteří ho obývali takřka sto let. Posledním majitelem hradu byl Jiří z Dubé, který se po konci husitských válek přestěhoval na hrad Žleby a na Vízmburku zanechal pouze správce. Ten společně s několika dalšími správci okolních hradů vyrážel do Slezska plenit a rabovat katolická města a kostely, což na straně našich současných sousedů vyvolávalo nevoli. Celá situace skončila smírčím řešením. Slezská města a šlechtici mezi sebou vybrali peníze a hrady od pánů vykoupili a úmyslně pobořili, aby jim již z těchto hradů nehrozilo vojenské nebezpečí. Na místě Vízmburku tak zbyl pouze pahorek suti. Ten zažil zajímavou epizodu v počátku devatenáctého století, kdy se propadla část sklepní klenby a otevřel se tak vchod do hlubokého sklepení. Toho využila čtveřice místních osobností vedená páterem Regnerem Havlovickým. Ta sklepení navštívila a zanechala zde na portálu sklepních dveří své podpisy, které byly objeveny až o 150 let později. Vízmburk Další etapa hradních dějin začala v sedmdesátých letech minulého století.
Ano, konkrétně v roce 1972, kdy pan PhDr. Antonín Hejna CSc. zahájil na hradě archeologický výzkum. Během dalších třinácti let se podařilo celý hrad odkrýt. Bohužel pan Hejna v roce 1986 zemřel a odkrytá a jen provizorně zastřešená památka začala chátrat a původní plán na zpřístupnění hradu se rozplynul. Vízmburk Kdo zániku zabránil?
Sdružení pro Vízmburk, které vzniklo v roce 2002 a dalo si za cíl zachovat hrad pro další generace. Skupina nadšenců začala konzervovat archeologický nálezový fond a v roce 2008 byly zahájeny záchranné práce na samotném hradě. Od tohoto roku až po současnost vykonali členové spolku desetitisíce brigádnických hodin na postupném zvelebování památky. Snaha o znovuzrození hradu byla korunována schválením projektu „Po stopách společné středověké historie“ v evropském programu Interreg V. Díky úspěšné realizaci tohoto projektu došlo k obnovení zdiva a komplexnímu zastřešení, takže mohl být Vízmburk vloni slavnostně zpřístupněn veřejnosti. Nyní je na něj radost pohledět. Vízmburk Jak areál zatraktivňujete pro návštěvníky?
V současnosti na Vízmburku vzniká turistické zázemí, které má zpříjemnit návštěvu této památky. Kromě stánku s občerstvením jsou k dispozici také zábavné prvky pro děti i dospělé a v plánu máme zastřešení posezení. Kolem hradu zpevňujeme skalní masív proti erozi a obnovujeme další části parkánové hradby. Vízmburk Proč by měli lidé Vízmburk navštívit?
Každý turista si u nás jistě najde své. Pro běžného návštěvníka máme krásné vnitřní expozice ukazující život ve středověku. Najdeme zde hodovní místnost s replikou středověkých kamen i mučírnu. Příznivci historie zde mohou prostudovat zajímavosti z osídlování zdejšího kraje i historie hradu samotného. Návštěvník toužící po odborných informacích se u nás může pokochat stavebními zajímavostmi hradu a jeho specifickým osudem. Velkým lákadlem pro děti i dospělé je model hradu, replika okna, zpřístupněné sklepy i 7,5 metrů vysoká věž. Zkrátka pro každého máme něco. Vízmburk

I my tvoříme příběh Kladského pomezí

Další příběhy