Kladské pomezí

ZPĚT KE KOŘENŮM TREES

19. 08. 2021

  • ZPĚT KE KOŘENŮM TREES

Historie zahradnictví v Červeném Kostelci sahá do 20. let minulého století.

Se záměrem vybudovat rodinné zahradnictví tehdy pozemky koupil pan Bohumil Procházka, praděd současného majitele Petra Pacáka. V té době zahradnictví nabízelo širokou škálu zahradnických výpěstků a služeb, pohřební vazbu, spolupracovalo na úpravě zeleně ve městě a hrobů na místním hřbitově.

Zásadní obrat tohoto úspěšného příběhu nastal po druhé světové válce, kdy bylo rodinné zahradnictví pana Procházky znárodněno a po několikaletém fungování pod komunálními službami zaniklo. Po sametové revoluci byl majetek potomkům původních majitelů vrácen, ale bez náhrad a ve značně zdevastovaném stavu.

Rodinní příslušníci začali pomalu a vlastními silami křísit zašlou krásu a slávu kouzelného místa v Červeném Kostelci. Moderní budova zahradnictví Trees je navržena jako nízkoenergetická dřevostavba, využívá veškerý materiál, např. pískovcové kameny, staré cihly, betonové kvádry apod. z původních zařízení. Prodejní zahrada v Červeném Kostelci byla slavnostně otevřena 27. 8. 2011. Trees Současný majitel, pan Petr Pacák, vystudoval obor zahradnictví, praxi získal v Dendrologické zahradě v Průhonicích a v roce 1997 založil společnost Trees. Trees se zaměřuje na realizace a rekonstrukce zahrad a veřejné zeleně, výsadbu vzrostlých stromů, budování koupacích jezer a bio bazénů. V prodejně nabízí široký zahradnický sortiment, v zahradě pak vyžití pro děti i dospělé. Známá je samozřejmě i zahradní kavárna, která se stala příjemným prostorem pro rozmanité kulturní akce, koncerty, vernisáže, svatby a workshopy. Trees Za deset let novodobé existence se Trees zapisuje do povědomí jako kulturní prostor se specifickou atmosférou. Vždyť jen koncertů zde bylo uspořádáno více než šest desítek. A lze jistě tvrdit, že i výběr interpretů je stejně zajímavý jako prostor sám. O tom svědčí i taková jména jako Aneta Langerová, Vladimír Mišík, Blue Effect, Michal Prokop, Dan Bárta, Tata Bojs, Laco Deczi, Lenka Dusilová, Mário Bihári, Luboš Andršt; Tony Ducháček, Vladivojna La Chia a celá řada dalších. Trees Za sto let od svého vzniku se zahradnictví podařilo vyrůst do krásy a nadále rozvíjet rodinný příběh. Velkolepé oslavy tohoto výročí s bohatým doprovodným programem a pomyslnou třešničkou na dortu v podobě koncertu Mekyho Žbirky proběhly 31. 7. 2021. Trees Nabitý koncertní program ale pokračuje i nyní. Na co všechno se můžete těšit? 27. srpna v 19 hodin bude hodně živo, vystoupí Gaia Mesiah. Nenapodobitelná zpěvačka Marka Rybín, kytara - Santa Morella, bicí - Míša M, basová kytara - Josh Stewart. Trees 10. září bude o něčem úplně jiném. Přijede Irena Budweiserová, která je ikonu pro příznivce klasiky s názvem Spirituál kvintet. Koncert se podle počasí uskuteční venku nebo uvnitř kavárny. Dalším klasikem v naší hudební aleji bude Ivan Hlas a jeho Trio, kteří vystoupí v sobotu 18. září.

Vstupenky na koncert Gaia Mesiah a Ivana Hlase na www.kupvstupenku.cz. Na koncert Ireny Budweiserové si musíte vstupenky rezervovat a koupit přímo u nás. Rezervace na 491 520 334.

Text: Aleš Žďárský
Foto: Martin Kábrt, archiv Trees