Kladské pomezí

Akce

Barunčina škola v České Skalici

Školní třída z 19. století je umístěna v roubené budově školy, kterou v letech 1824–1833 navštěvovala Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století. Barunčina škola Foto: Tomáš Menec

Speciální nabídka pro školy:

Po předchozí domluvě a objednání možnost vyplnění pracovních listů, kurent – luštění nápisu na tabuli, komentovaná prohlídka dle věku žáků.

Expozici Barunčiny školy najdete na adrese: Česká Skalice, ul. Bož. Němcové 9.
Podrobné informace o akcích v Barunčině škole naleznete na adrese www.muzeumbn.cz.

Kontakty:
tel.: +420 491 451 285
tel.: +420 737 753 047 (od května do září)
e-mail: mbn@ceskaskalice.czMuzeum Boženy Němcové v České Skalici

Hlavní expozice věnovaná životu a dílu Boženy Němcové. Samostatným prostorem expozice je historický Jiřinkový sál, v němž Božena Němcová oslavila svou svatbu a zúčastnila se zde první jiřinkové slavnosti. Muzeum BN Foto: Tomáš Menec

Režisér Antonín Moskalyk – známý a neznámý
18. 5. 2021  – 30. 9. 2022
Výstava připravená ve spolupráci s režisérkou a dcerou Antonína Moskalyka, Pavlínou představuje osobnost režiséra, jeho divadelní, televizní a filmovou tvorbu. 

Výstava 100. výročí odhalení pomníku Babička s dětmi
1. 5. – 30. 9. 2022
K vidění budou nikdy nezveřejněné dokumenty z archivu muzea ke vzniku sousoší včetně korespondence sochaře Otty Gutfreunda, fotografie, sádrový model prvního návrhu pomníku, hlavička Barunky, model realizovaného sousoší a také bronzová socha Barunky zapůjčená soukromým sběratelem.  

Významné osobnosti České Skalice
1. 5. – 30. 9. 2022
Výstava představí významné osobnosti České Skalice a okolí, jako jsou například vynálezce a konstruktér obloukové lampy Ing. Antonín Blahník, zakladatel jiřinkových slavností a páter František Hurdálek, spisovatel Václav Řezníček, učitel a knihovník Josef Arnošt Kolisko, páter a regionální historik Josef Myslimír Ludvík a další.

Jože Žlauz: Božena Němcová – obrázky z krajiny dětství a mládí
18. 6. – 30. 9. 2022
Výstava kreseb slovinského malíře a obdivovatele Boženy Němcové.

Tradiční výstava jiřinek
9. – 11. 9. 2022
Tradiční výstava s bohatým doprovodným kulturním programem.

Speciální nabídka pro školy:

Muzeum nabízí pracovní listy k oběma stálým expozicím, komentované prohlídky uzpůsobené věku žáků a studentů, kvíz o Boženě Němcové.

Hlavní expozice Muzea Boženy Němcové je umístěna v maloskalickém muzejním areálu na adrese: Česká Skalice, ul., Maloskalická 47. 
Podrobné informace o akcích v muzeu naleznete na adrese www.muzeumbn.cz.

Kontakty:
tel.: +420 491 151 285
e-mail: mbn@ceskaskalice.cz
Státní zámek Ratibořice

Zámek proslavený osobou spisovatelky Boženy Němcové a jejím dílem Babička, stejně tak postavou paní kněžny – vévodkyně Kateřiny Vilemíny Zaháňské. Ratibořice Foto: Jan Záliš

Soirée u vévodkyně za svitu svící
7. 5. 2022
Nevšední večerní prohlídky zámku, který bude osvětlen pouze světlem svíček. Doporučujeme zakoupení vstupenek online, nebo předchozí rezervaci!

Za Babičkou Boženy Němcové do Ratibořic
7. – 9. 6. 2022
Důvěrně známé postavy z knihy Babička spisovatelky Boženy Němcové Vás opět přivítají v místech, ve kterých se děj tohoto známého literárního díla odehrává.

Prohlídky zámku pro děti s komtesou Hortenzií
1. 7. – 21. 8. 2022
Prohlídky zámku s postavou komtesy Hortenzie z knihy Babička jsou určeny především pro rodiče s dětmi od 4 let. Konají se každý den (mimo pondělí) v časech od 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hodin. Doporučujeme zakoupení vstupenek online, nebo předchozí rezervaci!

Dny evropského dědictví 2022 -  „PŘÍBĚH ZÁMKU A ZÁMEK PŘÍBĚHŮ“
10. 9. 2022
V roce 2022 si připomínáme 160. výročí úmrtí spisovatelky Boženy Němcové. Osudům autorky knihy Babička se budeme věnovat během prohlídky prvního patra, jehož interiéry jsou zařízeny jako letní byt „paní kněžny a její schovanky, komtesy Hortenzie“. Prohlídku dělí na dvě části přestávka s malým občerstvením. Doporučujeme zakoupení vstupenek online, nebo předchozí rezervaci!

Podzim v Ratibořicích - „TANCOVALA KRÁSNÁ PANNA CELIČKOU NOC MEZI JIŘINAMA“
8. – 9. 10. 2022
Zámecké interiéry budou vyzdobeny podzimními dekoracemi, provoněny vůní sklizeného ovoce a doplněny krátkými texty a básněmi Františka Halase. Po prohlídce na vás bude čekat posezení v malé zámecké kavárně s nabídkou svařeného vína, kávy, populárních zákusků, kanapek, zvěřinové paštiky a zvěřinového guláše.


Podrobné informace o akcích na Státním zámku Ratibořice, cenách vstupenek, rezervacích atd. naleznete na adrese www.zamek-ratiborice.cz

Kontakty:
tel.: 491 452 123 (informace jsou podávány v pracovních dnech v čase od 7 do 14 hodin)
e-mail: ratiborice@npu.cz

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

Poznejte místo, kde Božena Němcová žila po svatbě a prohlédněte si Viktorčin hrob. Domek BN Foto: Tomáš Menec

Domek Boženy Němcové naleznete na adrese: Červený Kostelec, ul. Boženy Němcové 127.
Více informací o aktuálních akcích naleznete na www.mksck.cz.

Kontakty:
tel.: 778 066 919
e-mail: mksck@mksck.cz