Kladské pomezí

JARO NA DŘEVĚNCE - Veliká noc aneb svátky červené

25. 03. 2022 - 15. 05. 2022

  • JARO NA DŘEVĚNCE  - Veliká noc aneb svátky červené

Přijměte srdečné pozvání na velikonoční výstavu. Už jsou tady zase - mazance, pomlázka, vajíčka, ale také třeba Smrťačka, masopustní maškary, řehtačky, líto a pašijové betlémy nebo šturc. Jaro klepe na dveře a s ním přicházejí i svátky, které lidová kultura označila za červené. Zajímá vás proč? Láká vás přivonět k tradicím a třeba i porozumět souvislostem, o které nás neúprosný čas a nová doba připravily? Přijměte opět po roce pozvání a pojďte s námi na Dřevěnce zažít postní období a velikonoční svátky tak, jak je prožívali a slavili naši předkové.

Vernisáž: pátek 25. 3. od 17:00 hodin

Výstava je přístupná od 26. 3. do 15. 5. 2022.  

Otvírací doba NKP Dřevěnka: úterý-neděle 13-17 h, svátky 13-16 h

 

V rámci velikonoční výstavy se v NKP Dřevěnka uskuteční také tyto akce pro děti i dospělé:

 

ZDOBENÍ VELIKONOČNÍCH KRASLIČEK SLÁMOU

sobota 2. 4. od 13 do 16 hodin

Živé ukázky této tradiční techniky bude předvádět Jitka Šindelářová, která ve své tvorbě následuje celoživotní práci paní Anny Rusové, významné červenokostelecké krasličářky a udržovatelky lidových tradic. Spolu s paní Šindelářovou budou zdobení slámou předvádět také děti z Krasličářského kroužku, Červený Kostelec (a třeba si to vyzkoušíte i vy sami).

 

VELIKONOČNÍ DÍLNIČKA

sobota 9. 4. od 13 do 16 hodin

Můžete se od pana Václava Krále z Havlovic naučit plést pomlázku, spolu se slečnou Romanou Vančákovou z Náchoda drátováním vyrobit srdíčko a od pracovníků úpického muzea se přiučit, jak se otlouká píšťalka, jak si můžete voskem ozdobit vejdunek, nebo si vytvořit duhově strakatou krasličku (pokud si přinesete natvrdo uvařené vejce).