Kladské pomezí

JIŘINKOVÉ SLAVNOSTI

06. 09. 2017 - 28. 09. 2017

  • JIŘINKOVÉ SLAVNOSTI
Nová kapitola v historii slavností jiřinek začala roku 1962. Ke 100. výročí smrti Boženy Němcové byla péčí ministerstva školství a kultury a světové kulturní organizace UNESCO provedena rekonstrukce Steidlerova hostince a v něm byla otevřena expozice života a díla Boženy Němcové. Renovací prošel i Jiřinkový sál. Tak se Jiřinkové slavnosti vrátily do místa svého zrodu. Muzeum Boženy Němcové spolu s partnerským Textilním muzeem TIBA a Langrovým zahradnictvím z Rájce-Jestřebí (kde se učil zahradníkem syn Boženy Němcové Karel) tradici podzimních výstav jiřin stále udržuje. Každoroční výstavy bývají součástí široké nabídky akcí, které jsou dokladem skutečnosti, že se občané Českoskalicka ke své tradici hlásí.

Program:

středa 6. září 2017 | 18 hodin

JIŘINKO, JSI KRÁSNÁ, I KDYŽ NEVONÍŠ…

v prostorách městské knihovny

Společnost Boženy Němcové a Městská knihovna v České Skalici uvádí komponovaný pořad ke 180. výročí prvních jiřinkových slavností v České Skalici v roce 1837. Účinkuje českoskalické literárně hudební kvarteto. Po skončení programu se bude konat hudební soaré na zahradě knihovny s občerstvením.

 

8. – 10. září 2017 | od 9 do 17 hodin

TRADIČNÍ VÝSTAVA JIŘINEK

v maloskalickém muzejním areálu, v maloskalické tvrzi

Výsadbu a řezané květy vystavují členové jiřinkářské společnosti Dagla z východních Čech, Exnarovo zahradnictví z Velkého Třebešova a Langrovo zahradnictví z Rájce-Jestřebí. Objednávkový prodej hlíz, občerstvení v muzejní kavárně.

 

doprovodný kulturní program

sobota 9. září a neděle 10. září 2017 | 10 – 16 hodin
MALOVÁNÍ NA HEDVÁBÍ

Výtvarná dílna v prostorách muzea, ze které si i bez výtvarného talentu si každý odnese krásný hedvábný výrobek. Ve spolupráci se SVČ Bájo Česká Skalice.

 

sobota 9. září 2017 | 14 – 16.30 hodin

STAROPRAŽSKÉ PÍSNIČKY

na maloskalické tvrzi

Hraje Klapeto (v případě nepříznivého počasí v Jiřinkovém sále).

sobota 9. září 2017 | 17.30 hodin
HUDBA V LABYRINTU ČASU

v ateliéru Julie Mezerové v prostorách muzea

Světskou hudbu středověku a renesance zpívá a na dobové nástroje hraje soubor MUSICA PER GAUDIUM, laureát soutěže mladých interpretů Concerto Bohemia 2016. Soubor tímto koncertem oslaví deset let své existence.

 

neděle 10. září 2017 | 14 – 16 hodin
PROMENÁDNÍ KONCERT
na maloskalické tvrzi

Hraje Bigband Dvorský (v případě nepříznivého počasí v Jiřinkovém sále).

 

neděle 10. září 2017 | 15.30 hodin

KRÁLOVNA JIŘINKOVÝCH SLAVNOSTÍ

Vyhlášení vítězů soutěže s anketou o nejkrásnější jiřinku výstavy a křest nové odrůdy jiřinek.

 

8. – 10. září 2017

VÝSTAVA ZAHRÁDKÁŘŮ A VČELAŘŮ

v klubovně zahrádkářů

Prezentace výpěstků zahrádkářů, zahradníků a ovocnářů, historie a současnosti včelařství. Chybět nebudou živé včely, odborné přednášky o zahradničení. Součástí bude prodej medu, medoviny, včelích produktů, ovoce, květin a sazenic. Můžete ochutnat medovinu a moštu. Dále bude probíhat soutěž o nejlepší med.

 

sobota 23. září 2017 | 20 hodin

JIŘINKOVÝ PLES

v prostorách sokolovny

K tanci a poslechu hraje skupina GENY ze Rtyně v Podkrkonoší. Předtančení zajistí Spolek panstva na tvrzi Žíželeves. Vstupné 100 Kč. Předprodej v Regionálním informačním centru v České Skalici od 1. září 2017.

* čtvrtek 28. září 2017 | začátek a místo upřesníme

POSVÍCENÍ A DOŽÍNKY

SVATOVÁCLAVSKÉ POSVÍCENÍ

Akci pořádá Folklorní soubor Barunka v rámci přeshraničního projektu Aktivní senior.