Kladské pomezí logo Kladské pomezí turistická oblast

Káva jako intuitivní médium

26. 05. 2020 - 30. 08. 2020

  • Káva jako intuitivní médium

,,Jednu malou silnou kávu prosím!“
,,Poproszę o jedną kawę.“
Přesně tato věta stačí k tomu, aby Hana Rummelová alias Mogedyby Woa mohla začít proces tvorby obrazů malovaných kávou. Zkoumání kávy se věnuje již dva roky a navštěvuje kavárny nejen v těsném okolí svého ateliéru na Náchodsku (Trees, Bistro Pecka, Beránek a další), ale také v sousedním Polsku. Většinou si vybírá provozovny podle toho, jakou kávu jejich barista připravuje. Nejen odstín kávy je totiž důležitý, svou roli hraje
i samotná chuť.

A jak proces její tvorby vypadá? Objedná si kávu, rozlije ji nebo nanese štětečkem na skicák a čeká. Postup je pořád stejný a dost záleží na náhodě, do jakých obrazců se horký nápoj rozlije. Inspirovaná kávou poté intuitivně dokresluje motivy postav nebo zvířat a dalo by se říct, že se jedná o jakousi hru. To, co nakonec vznikne, nemá nijak předpřipravené, jelikož sama nikdy předem neví, jaký obrazec se z kávy vytvoří.

Vystavené obrazy jsou v podstatě záznamy, které autorka naskenovala a nechala vytisknout na mnohem větší formát. Originální velikost maleb se skrývá v obyčejném kroužkovém bloku rozměru A5. Žádný z obrazů není definitivně dokončen, autorka na nich stále pracuje při cestách autobusem, návštěvách kaváren či posedávání v ateliéru. Vzniklé motivy vnímá jako odraz své osoby v jiném světle a při tvorbě nechává vše volně plynout podle nálady a atmosféry prostředí kavárny.

Výstavu Káva jako intuitivní médium budete moci navštívit ve dnech 26. 5. až 30. 8. 2020 v Jiráskově divadle a muzeu v Hronově. Přímo 26. května bude autorka od 16.30 do 20 hodin přítomna ve výstavních prostorách, takže se nabízí možnost individuálního setkání a komentovaných prohlídek. O hudební doprovod se hrou na piano postará Milan Drašnar a výstava bude poté otevřena každý den kromě pondělí od 9.30 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Soubory ke stažení