Kladské pomezí

Koncert k poctě Mistra Kalabise

27. 02. 2023 - 27. 02. 2023

  • Koncert k poctě Mistra Kalabise
Koncert k poctě Mistra Kalabise

Kde: Divadlo J. K. Tyla, Červený Kostelec
Kdy: 27.02.2023 v 19 hod.
Popis akce:
V den koncertu, tedy v pondělí 27. 2. uběhne 100 let od narození mezinárodně uznávaného hudebního skladatele, redaktora, muzikologa a červenokosteleckého rodáka Viktora Kalabise.

K poctě mistra Kalabise připravujeme program z děl V. Kalabise a dalších autorů, které zahraje Kalabisovo trio ve složení Ondřej Lébr – housle, Lukáš Polák – violoncello, Miroslav Sekera – klavír. Hostem večera bude prof. Jiří Hlaváč (saxofon), který je nejen skvělým interpretem, ale byl také velmi blízkým přítelem paní prof. Růžičkové a Mistra Kalabise. Jeho vzpomínání v průběhu koncertu bude zcela jistě mimořádně zajímavé a poutavé.

Vstupenky v ceně 140 Kč v IC Červený Kostelec nebo online na www.mksck.cz. Koncert se uskuteční za finanční podpory Královehradeckého kraje, města Červený Kostelec a Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové.

Prof. Jiří Hlaváč věnuje klarinetu a saxofonu dlouholetou pozornost a přízeň nejen jedinečnou koncertní činností, ale i kompoziční praxí. Je autorem sólové klarinetové skladby Dedikace pro Bohuslava Martinů, Melodramu Čarodějův učeň pro recitátora, flétnu a klarinet, Modlitby za Zuzanu Navarovou pro hlas a další.

Jiří Hlaváč stál v čele mnoha organizací a hudebních subjektů m. j. MHS Pražské jaro, Mezinárodní rozhlasová soutěž mladých hudebníků Concertino Praga, Asociace hudebních umělců a vědců, Nadace Život umělce, Nadace Bohuslava Martinů.

Ondřej Lébr kromě absolutoria Pražské konzervatoře a HAMU v Praze dokončil postgraduální a prestižní mistrovské studium na Vysoké hudební škole Carla Maria von Webera v Drážďanech ve třídě I. Ženatého. Koncertuje v tuzemsku i v zahraničí, pro vydavatelské společnosti v USA ( M.M.C., Parma Records ) pravidelně natáčí CD s houslovými koncerty a komorní tvorbou soudobých amerických autorů. Tyto nahrávky jsou vysoce hodnoceny odbornou kritikou v USA a distribuovány prestižní společností Naxos.

Lukáš Polák, rodák z Jindřichova Hradce, studoval hru na violoncello nejprve na Brněnské konzervatoři a poté na HAMU. Během studií se účastnil mnoha soutěží. Na soutěži konzervatoří získal 1. cenu a zároveň titul absolutního vítěze, na mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec mu byla udělena 3. cena, stejně jako na soutěži Leoše Janáčka v Brně a na soutěži B. Martinů v Praze. Cenné zkušenosti získal Lukáš Polák na četných kurzech, jichž se zúčastnil pod vedením předních osobností české i světové violoncellové společnosti. Mezi jeho významné sólové aktivity patří spolupráce s Talichovým komorním orchestrem, Moravským komorním orchestrem a Akademickými komorními sólisty. V letech 2004–2012 byl členem Škampova kvarteta. Ve stejné době také působil jako externí pedagog na Royal Academy of London.

Miroslav Sekera se v dětství věnoval hře na klavír i na housle. Díky tomu byl vybrán do role malého Mozarta v oskarovém filmu „Amadeus“ režiséra Miloše Formana. Pak se rozhodl pouze pro studium klavíru, který vystudoval na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Evy Boguniové. Dále pokračoval na Hudební fakultě AMU v Praze u docenta Miroslava Langera. Je laureátem mnoha významných mezinárodních klavírních soutěží. V roce 2006 mu bylo vydáno sólové CD firmou Multisonic za podpory Nadace Českého hudebního fondu s díly J. Brahmse, D. Scarlattiho, M. Moszkovského. Pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál v USA dvě CD, které vydala nahrávací společnost Albany records. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem a významnými orchestry i dirigenty. Koncertuje v České republice i v zahraničí.

Délka akce: 90 minut


Předprodej vstupenek na www.123vstupenky.cz , v IC Červený Kostelec (www.cervenokostelecko.cz ) nebo na www.mksck.cz