Kladské pomezí

Křest sálu Richarda Vyškovského

18. 07. 2020 - 18. 07. 2020

  • Křest sálu Richarda Vyškovského

Křest Sálu Richarda Vyškovského
Muzeum papírových modelů Police nad Metují
Sobota 18. července, od 15 hodin

Nucenou pauzu, způsobenou pandemickou situací v ČR, využilo Muzeum papírových modelů k rozšíření expozice. „Rozšíření expozice bylo v plánu na podzim. A tak jsme ho vzhledem k nastalé situaci jen trochu urychlili. Tady určitě patří poděkování všem, kteří nám byli s posunem termínu ochotni vyjít vstříc,“ říká ředitel Muzea Pavel Frydrych.

Co se tedy v době nouzového stavu v Muzeu stalo? V prvním patře probíhaly nejprve stavební práce, během kterých došlo i na novou podlahu. Pak následovala instalace nových výstavních vitrín a na úplný konce „zabydlení“ expozice – tedy samotná instalace exponátů.

Architekt Richard Vyškovský je nejznámějším a nejplodnějším autorem papírových modelů v Čechách, respektive v Československu. „Sál Richarda Vyškovského je poctou jednomu modeláři, který – jak se nedávno vyjádřil na facebooku jistý modelář – tady zanechal spoustu radosti. I když je třeba zmínit, že pan architekt se sám za modeláře nepovažoval… Ve spolupráci s rodinou Richarda Vyškovského jsme se rozhodli, že v Muzeu představíme pana architekta nejen jako autora papírových modelů. Takže na stěnách budou vystaveny jeho grafické práce, kresby, skici a třeba taky vtipy, které v polovině šedesátých let publikoval v časopise Dikobraz. A jako bonus máme v expozici pracovní stůl Richarda Vyškovského,“ doplňuje Pavel Frydrych.

Kurátor Muzea papírových modelů, Vojta Čaban, na facebooku během instalace zveřejnil tuto zprávu: „Artefakt jak stehno. Originál pracovní stůl pana architekta Vyškovského. Instaluje se v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují. Jestli tohle nebude poutní místo, tak už nevím.“

Richard Vyškovský spolupracoval s časopisem ABC od roku 1969 a jejich spolupráce trvala více jak půl století. Za svůj život publikoval více jak 1.200 stran vystřihovánek, převážně v populárním „ábíčku“ a nakladatelství Albatros a v posledních letech ve vydavatelství Erkotyp. Pan architekt zemřel na začátku srpna loňského roku, pár týdnů po svých devadesátých narozeninách.

Sál Richarda Vyškovského, který byl realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje, je součástí expozice Muzea papírových modelů v Polici nad Metují, které je od 11. května znovu otevřeno pro veřejnost.

Na začátku července letošního roku navrhla Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR Richarda Vyškovského na udělení státního vyznamenání Medaile za zásluhy.

Kromě Sálu Richarda Vyškovského nabízí i novou podobu expozice, která prošla obměnou na konci února letošního roku. „Každoročně v únoru předěláváme celou expozici, abychom stále mohli dokazovat, jakou neuvěřitelnou šíři záběru má papírové modelářství.“

Křest Sálu Richarda Vyškovského proběhne za účasti modelářů z celé České republiky.

Pořádá Muzeum papírových modelů.

Soubory ke stažení