Kladské pomezí

Šablony: příběh obrazu vrstva za vrstvou

18. 06. 2021 - 05. 09. 2021

  • Šablony: příběh obrazu vrstva za vrstvou

V Jiráskově divadle bude od 18. 6. do 5. 9. 2021 k zhlédnutí výstava tvorby Jakuba Truhláře s názvem Šablony: příběh obrazu vrstva za vrstvou, která nejenom odkazuje na díla hronovského rodáka Aloise Jiráska, ale nabídne i aktuální autorovy práce. Umělec, tvořící pod pseudonymem KubaSprej, se věnuje stencilingu, k němuž se postupně přesunul od klasického graffiti. U této formy street artu je barva na podklad nanášena sprejem přes šablony a na rozdíl od dynamického graffiti vyžaduje trpělivost, plánování, přesné tahy a schopnost vidět věci tak trochu ve vrstvách. Na vytváření šablon si autor cení řemeslné stránky věci; celý proces od výroby šablony až po vytvoření výsledného obrazu probíhá ručně, a zabere tak mnoho hodin práce.

V divadle budou vystavena jak hotová díla, tak bude mít návštěvník možnost nahlédnout do procesu samotné tvorby a spatřit, co se skrývá za jejím vznikem. Autor Jakub Truhlář vše shrnul těmito slovy:

Celý proces výroby vyžaduje jistou dávku puntičkářství, které mi v tomhle odvětví naštěstí nechybí. Ale i přes všechno plánování a přípravy člověk vlastně až do poslední chvíle neví, jak obraz vyjde. Krása téhle techniky spočívá i v její opakovatelnosti. Energie vložená do vytváření se proto může nesčetněkrát vrátit. Proměnných je tolik, že i když jde o stejnou šablonu, nikdy nevznikne stejný obraz dvakrát. Možnost experimentovat a hrát si je tedy velká a vyvažuje tím tu striktnost a přesnost, která je potřeba na začátku výrobního procesu. A jelikož nemám rád dalekosáhlé anotace o ničem, nechám díla mluvit za sebe. Užijte si výstavu.

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 17. 6. od 17.00 a výstava bude poté zpřístupněna každý den kromě pondělí od 9.30 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin. Během července a srpna denně ve stejném čase.

Soubory ke stažení