Kladské pomezí

Adršpach

Ohodnoťte tento objekt!
U sousedů
Hluboká tajemná zákoutí pískovcových skal a oslnivá, stále živá historie… Zažijte genius loci adršpašské krajiny plnými doušky!

Obec Adršpach byla založena v roce 1348 v podhradí stejnojmenného hradu, vybudovaného v 13. století spolu s hradem Střmen. Později je doplnil ještě hrad nazvaný Skály a tyto tři hrady plnily v krajině důležitou úlohu obranných bodů. Svůj název vesnice propůjčila také severní části pískovcového masivu Adršpašsko-teplických skal, které jsou nejvyhledávanějším cílem v celé oblasti a nabízejí rozličné turistické i cyklistické trasy s nezapomenutelným zážitkem. Spatřit romantické skalní město se známými útvary jako je Homole cukru, Krakonošovo piano, Milenci, ale také s romantickým Adršpašským jezírkem a zatopenou bývalou pískovnou nabízející plavby na pramicích znamená zažít genius loci tohoto ojedinělého místa. Svou neméně významnou monumentálnost vám předvedou i pozůstatky původních tří skalních hradů Adršpach, Střmen a Skály, které jsou přístupné. Okouzlující pocit v návštěvníkovi vyvolá pohled na renesanční dvoupatrový zámek Adršpach pod Starozámeckým vrchem, jehož posledními majiteli byla průmyslnická rodina Nádherných z Borutína. V prostorách se nachází kromě tradiční expozice o historii zámku, lnářství a tkalcovství, také  první horolezecké muzeum v ČR, jehož expozice obsahuje fotografie, historické dokumenty i ukázky historického i současného vybavení horolezců pro lezení na pískovcových skalách.

Další zajímavostí nedaleko obce je Křížový vrch. Pod ním prochází naučná stezka a k jeho vrcholu vede křížová cesta s litinovými reliéfy zasazenými do skal. Od kříže s vyhlídkovou plošinou se otevírá dechberoucí výhled do kraje.

Přírodní atraktivity v okolí

Kulturní a církevní památky v okolí

Muzea a galerie

Úvod