Obec Polanica-Zdrój leží v nadmořské výšce 380–410 metrů, v malebném údolí řeky Bystrzyca Dusznicka. Prameny minerální vody a mírné podhorské klima učinily z Polanice-Zdroje atraktivní místo pro odpočinek a léčbu.
Lázně Polanica-Zdrój se specializují na léčbu kardiovaskulárních onemocnění a vysokého tlaku, onemocnění periferních cév, trávicího traktu, ortopedických a traumatologických onemocnění, revmatologii a na onemocnění horních cest dýchacích. Sanatorium Wielka Pieniawa nabízí více než 110 různých léčebných a hydroterapeutických procedur, jako jsou minerální, rašelinné, uhličitým a solné koupele, kryoterapie a procedury na bázi řas a minerálů. V Polanickém lázeňském altánu vyvěrá pramen Wielka Pieniawa využívaný k pitným kúrám, koupelím a k výrobě balené léčivé vody. V lázeňské části města se nachází lázeňský park rozdělený do pěti částí. Rostou zde exotické druhy dřevin, z nichž mnohé mají statut přírodní památky. V centrálním parku se nachází secesně-klasicistní budova lázeňského altánu postavená v letech 1911–1913, koncertní mušle, barevná fontána a Lázeňské divadlo a vedle hlavní promenády sanatorium Wielka Pieniawa. V posledně jmenovaném nabízí Sluneční termální lázně Wielka Pieniawa dva bazény, Sluneční fit centrum a saunový svět. V parku se konají představení s barvami ve fontánách. V lesoparku můžete obdivovat rododendrony, které na přelomu jara a léta nádherně kvetou. V jedné z alejí se nachází socha ledního medvěda z roku 1910.
Kromě sanatorií zde působí hotely, penziony a další ubytovací zařízení, které často poskytují další rehabilitační a lázeňské služby.
Lázeňský park v Polanici-Zdroji
Lázeňský park v Polanici-Zdroji má rozlohu téměř třinácti hektarů. Tvoří jej pět částí: Centrální park, tvořící nejstarší část parku, Lesopark s rododendrony, Josefův park, Šachový park a park kolem kardiologického sanatoria Zdrowie.
Hlavním vstupem do parku je historická brána vedle Lázeňského divadla, která se zachovala z dřívějšího ohrazení parku.
Osou parku je hlavní promenáda, která stoupá od lázeňského altánu k lesoparku. Na jejím konci stál od roku 1969 do roku 2012 pomník Adama Mickiewicze, který je nyní přemístěn do parku na Ogrodové ulici. Básníkův pomník je sochou ze střegomské žuly zhotovenou profesorem Władysławem Tumkiewiczem ze Státní umělecké školy ve Vratislavi.
Podél promenády se nacházejí nejvýznamnější architektonické stavby: sanatorium Wielka Pieniawa, dřevěná koncertní mušle, lázeňský altán, krytá promenáda a lázeňské divadlo Mieczysławy Ćwiklińské. V koncertní mušli i v divadle se pravidelně konají koncerty, promítání filmů, divadelní představení atd.
Na příčné ose vedoucí do Šachového parku tryská barevná fontána. U vstupu do Šachového parku jsou turistické informace a hned za pavilonem je obrovská šachovnice, na které si můžete zahrát šachovou partii s figurami téměř lidské velikosti. Na lavičce je možné se posadit vedle sochy slavného polského šachisty Akiby Rubinsteina, po němž je pojmenován turnaj pořádaný v Polanici.
V parku roste mnoho druhů dřevin, které pocházejí jak z této oblasti, tak z jiných částí Evropy, Severní Ameriky a Dálného východu. Patří mezi ně lípy, javory, habry, kaštany, jasany, borovice vejmutovka, javor stříbrný, douglaska zelená, jedle kavkazská, platan javorolistý, borovice černá a zerav obrovský.
Na trávnících a podél uliček jsou umístěny miniaturní fontány a mnoho zajímavých soch. Patří mezi ně dáma s pejskem, snídaně na trávě a malí medvědi, navazující na velkou sochu ledního medvěda. Jeho socha byla vztyčena již v roce 1910 na symbolickém místě, kam údajně sahal ledový příkrov během posledního zalednění. Nachází se v Lesoparku nad ulicí Boleslava Chrabrého.
Lázeňský park je spojen s centrem města promenádou, která se táhne po obou stranách řeky Bystrzyca Dusznicka a je lemována restauracemi a obchody.
Parkem prochází žlutá turistická trasa z Bystřice Kladské do Szczytné, modrá trasa do Vambeřic přes Stolové hory a modrá cyklotrasa do Kudowy-Zdroje.
Polanické corso
Polanické corso je pěší trasa vedoucí údolím řeky Bystrzyca Dusznicka. Začíná na promenádě v centru města a vede k ulicí Rybna, odkud to není daleko k sáňkařské dráze Góralka. Stezka je upravena pro tělesně postižené a je snadno přístupná i pro rodiny s dětmi. Na stezce se nachází řada prvků drobné architektury: lavičky, osvětlení, opěrné zdi, krytá lávka přes řeku vedoucí do ulice Bystrzycka, kaskády, fontány a terasovité schody. Podél stezky rostou na jaře kvetoucí keře. Zajímavým místem je Pomník lidem hor od polanické sochařky Aleksandry Klimowicz-Wolf a v jeho blízkosti malá lezecká stěna na kamenné stěně svahu.
Barevná fontána v Polanici-Zdroji
Barevná fontána v hlavní aleji lázeňského parku v Polanici-Zdroji je charakteristickým prvkem lázní a jednou ze sedmnácti kašen ve městě. Vznikla v letech 1905–1906 před Novým lázeňským domem, dnes pod názvem Wielka Pieniawa, a byla nazvána Velká fontána. V devadesátých letech 20. století byla modernizována a vybavena programem „voda, světlo, zvuk“. Během večerních představení, která se konají od května do října, vytvářejí proudy vody osvětlené šestnácti barevnými lampami postavy tryskající ze 726 trysek do výšky dvanácti metrů v rytmu hudby. Všude kolem můžete posedět na lavičkách ve stínu starých stromů a najít osvěžení i v horkých dnech.
Pokračovat ve čtení