Kladské pomezí

Stezka psa Voříška

Hronov
4 Km
Lehký výlet
Vydejte se po stezce inspirované Psí pohádkou z knihy Devatero pohádek od Karla Čapka. Cestou vás provedou pískovcové ukazatele a najdete na ní několik informačních tabulí.

Cesta psa Voříška z pohádky Karla Čapka začíná ve Zlíčku. Doporučujeme dopravit se autobusem (jezdí z Hronova cca každou hodinu) až do cílové stanice Vysoká Srbská, kde se na cestu po stopách psa Voříška můžete dobře posilnit v Hospodě Na Kopci. Jen kousek je to k rozhledně na Větrné horce, odkud je krásný výhled na panorama Krkonoš, Broumovska, Adršpašských skal, Stolové hory v Polsku a okolí Náchoda. Buď po silnici nebo bezpečněji po červené turistické stezce dojdete ke hřbitovu (zastávka autobusu), kde začíná samotné putování psa Voříška, toho, co patřil dědečkovi sourozenců Čapkových, mlynáři z Hronova. O něm píše Karel Čapek ve své Pohádce psí:

„Ve dne však dědeček často obcházel po vesnicích a městečkách, aby kupoval obilí a ledacos jiného, třeba jetelové semínko, čočku nebo mák; a tehdy běžel Voříšek s ním, a když šli v noci domů, nic se nebál a trefil i tehdy, když se samotnému dědečkovi zmátla cesta. Jednou tedy kupoval dědeček někde semínko, ale vždyť to bylo tuhle ve Zličku; koupil a stavil se na skok v hospodě. Voříšek chvíli čekal před hospodou; tu však mu přišlo do nosu cosi dobrého, inu, taková krásná vůnička z kuchyně, že se tam musel podívat. A namouduši, jedli tam domácí lidé jitrnice; i sedl Voříšek a čekal, nepadne-li pod stůl ňáké to rozkošné střívko. A zatímco čekal, zastavil před hospodou vůz dědečkova souseda, jakpak se honem jmenoval, no třeba Joudal; Joudal našel dědečka v šenkovně, slovo dalo slovo, a už se oba sousedi hrnuli do vozu, že se jako svezou domů společně. Vyjeli, a dědeček zapomněl na Voříška jako na smrt, zatímco Voříšek v kuchyni panáčkoval před jitrnicemi. Když domácí lidé dojedli, hodili kůžičky z jitrnic kočce na pec; Voříšek utřel hubu a teprve teď si vzpomněl, kde nechal dědečka. Hledal, čichal po celé hospodě, ale dědeček nikde. "Voříšku," řekl hostinský, "tvůj pán jel tam, támhle," a ukazoval rukou. Tohleto Voříšek pochopil a pustil se domů sám; nejdřív šel po silnici, ale pak si řekl: To bych byl blázen; tudyhle přes kopec si nadběhnu. Pustil se tedy přes kopec a lesem."

Většinu trasy lemované kamennými směrníky budete pohodlně klesat směrem k hronovskému mlýnu, bývalé papírně, kde sourozenci Čapkovi trávili prázdniny u babičky a dědečka a kde se nechali inspirovat magickým prostředím mlýna a babiččiným vyprávěním. Jen co by kamenem dohodil objevíte rodný domek dalšího hronovského rodáka Aloise Jiráska a příjemně se osvěžíte minerálními prameny v přilehlém parku. 

Vydat se po Stezce psa Voříška můžete i v opačném směru než šel Voříšek, tedy z Hronova do Zlíčka a do Vysoké Srbské.

Více na tomto odkazu: https://karelcapek.cz/cs/mista/prazdniny-v-hronovskem-mlyne

Vhodné počasí

  • Letní počasí
  • Zimní počasí

Kategorie výletu

  • Naučná stezka
  • Pěší turistika
  • Rodiny s dětmi
  • Školní výlet
Úvod