Kladské pomezí

Konference Léto 2022 v Kladském pomezí představila novinky v našem regionu

25. 05. 2022

  • Konference Léto 2022 v Kladském pomezí představila novinky v našem regionu
Ve středu 25. května 2022 se v návštěvnickém centru Pivovaru Primátor v Náchodě uskutečnila tradiční regionální konference k zahájení turistické sezony s názvem Léto 2022 v Kladském pomezí. Účastníci si od zástupců měst, obcí i turistických atraktivit vyslechli více než dvacet zajímavých prezentací o novinkách, které letos chystají pro návštěvníky.

Úvodního slova se ujal pan Zdeněk Špringr, předseda správní rady Kladského pomezí, o.p.s., společně se starostou města Náchod Janem Birke a sládkem Pivovaru Primátor Pavlem Novákem.

Náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje, Martina Berdychová, společně s Martinem Soukupem, ředitelem Královéhradecké krajské centrály cestovního ruchu, představili aktivity a novinky v našem kraji. Renomovaní hosté působící ve sféře cestovního ruchu, jako je Nora Dolanská z Metropolitní univerzity v Praze, Jaroslav Krejčí ze Sdružení turistických organizací a Petr Janeček z Institutu turismu, představili svůj pohled na budoucnost turismu v České republice, pohovořili o roli destinačních společností, ale také informovali o přípravě projektu e-turista.  konference Foto: Jan Záliš Markéta Venclová a Lenka Lembejová, zastupující obecně prospěšnou společnost Kladské pomezí, představily nový směr marketingové komunikace i vizuálu destinace včetně nového loga, které má zdůrazňovat jedinečnost místa, evokovat vstřícnost při návštěvě i opakovaném pobytu, ale také odrážet vodní nádrž Rozkoš, jako jeden z nejvýraznějších krajinných prvků regionu. Dále informovaly o přínosu turistických produktů, které se za posledních deset let v oblasti zrealizovaly. Rozkoš Foto: Martin Veselý Poté již přišly na řadu prezentace zástupců z řad samospráv a turistických atraktivit Kladského pomezí. O tom, že ani malé obce nezahálejí, přesvědčila přítomné místostarostka Žďárek Dagmar Šimková, která představila nově dokončenou cyklostezku a turistické informační tabule.

Zahradnictví a kavárna Trees v Červeném Kostelci je zajímavým místem v srdci města, které propojuje příjemné prostředí s kulturním vyžitím a spoustou inspirace, o čemž pohovořil Aleš Žďárský. Trees Foto: archiv Zahradnictví a kavárny Trees Zdena Hovorková informovala o nových interaktivních tabulích v Dobrovolném svazku obcí 1866 a jejich vlivu na zvýšení atraktivity území.

Novinky ve „Městě na skále“ odprezentovala referentka cestovního ruchu Michaela Mináriková s Jiřím Švandou ze zdejšího infocentra. U Libchyňského potoka vznikla nová geostezka, informační centrum nově organizuje kurzy Nordic Walking s instruktorem, v létě pořádá tematické komentované prohlídky města a v jeho prostorech můžete navštívit také interaktivní sál Město hodinek. Hodinky Foto: Tomáš Menec Letní nabídku aktivních i odpočinkových pobytů ve slatinných Lázních Velichovky, které jsou zaměřeny na léčbu pohybového ústrojí, představila Pavla Šmídová.

Malé lázně v Náchodě-Bělovsi se staly oblíbenou volnočasovou destinací. Markéta Tomanová ze zdejšího infocentra představila novou službu, kterou je možnost uspořádat piknik v zahradě obnovené Vily Komenský. Návštěvníci mohou využít také venkovní relaxační zónu s vaky a lehátky nebo zavítat na některou z kulturních akcí, které se tu pravidelně konají. Malé lázně Foto: Tomáš Menec Šárka Čmelíková, ředitelka Kulturního a informačního střediska Hronov, nalákala do zrekonstruovaného Čapkova mlýnu - Papírny, který se otevírá veřejnosti. Návštěvníci se mohou těšit na expozici o městě, výrobě papíru, ale především o životě sourozenců Čapkových, kteří tu trávili prázdniny u svých prarodičů. Hronov Foto: archiv KIS Hronov Richard Švanda, vedoucí odboru kultury, pozval do Rtyně v Podkrkonoší, kde v létě rozhodně nudu nezažijete. Připravují tu pestrý program pro všechny věkové generace, od vlastivědných procházek, přes večerní zážitkové vycházky s ponocným, až po hudební koncerty.

Nejen po stopách Boženy Němcové nalákala do České Skalice vedoucí odboru kultury Martina Zálišová, která představila letošní turistické zajímavosti a atraktivity.

Květa Jirmanová z organizace Důl Jan Šverma informovala o letošním 10. výročí od vzniku Hornického skanzenu v Žacléři. Unikátní památkové soubory jámy Jan a Julie by mohly být v budoucnu zařazeny mezi národní kulturní památky.

Novinky v Domku Boženy Němcové představil Tomáš Šimek, ředitel Městského kulturního střediska v Červeném Kostelci, který zároveň poodhalil program letošního Mezinárodního folklorního festivalu a pozval na bohatý kulturní program ve městě.

Hrad Vízmburk vstal po rekonstrukci doslova z popela a znovu se otevřel veřejnosti. Správce hradu Lukáš Králík pozval na kulturní a vzdělávací akce pro děti i dospělé. Vízmburk Foto: Tomáš Menec Linda Krecbachová zhodnotila roční provoz rezervačního systému v Adršpašských skalách, který splnil svůj účel rozmělnění návštěvnosti. Letošní novinkou jsou geologické prohlídky skal, ale také nové texty při plavbě na jezírku. Adršpašský zámek obohatila nová výstavní místnost o historii Adršpachu a okolí ze sbírek Petra Hnyka.

Největší událostí letošní sezóny v Kladském pomezí je znovuotevření revitalizované pevnosti Dobrošov a nového návštěvnického centra s multimediální expozicí plnou interaktivních prvků. Oldřich Schejbal, ředitel Muzea Náchodska, pozval k její návštěvě. Pevnost Dobrošov Foto: Tomáš Menec Vojtěch Dolana představil letošní novinky v Pevnosti Josefov, mezi které patří letní zážitková hra „Po stopách Dezertéra“, obnovení informačních panelů, nové výstavy, ale také nové webové stránky.

Na závěr si účastníci užili exkurzi Pivovaru Primátor s degustací a posezením.